hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Év végi kellemetlen meglepetés több ezer vállalkozásnak: kötelező lesz ez a biztosítás is januártól

  • adozona.hu

Kötelező környezetvédelmi felelősségbiztosítás meglétét írja elő a magyar vállalkozásoknak egy januártól hatályos kormányrendelet. A rendelet a hazai vállalkozások széles körére vonatkozik, a biztosítás hiánya pedig büntetést von maga után – figyelmeztet a GRANTIS.

Kötelező környezetvédelmi felelősségbiztosítással kell rendelkezniük 2024. január 1-jétől azoknak a vállalkozásoknak, amelyek hulladékot termelnek, és a telephelyükön a tárgyévben képződött hulladék mennyisége meghaladja

● nem veszélyes hulladék esetén a 2000 kilogrammot,

● veszélyes hulladék esetén a 200 kilogrammot,

● nem veszélyes építési-bontási hulladék esetén az 5000 kilogrammot.

A rendelet érdekessége, hogy az hulladéktermelő gazdálkodó szervezetekre is vonatkozik. A GRANTIS értelmezése szerint így a rendelet hatálya alá tartozik minden olyan vállalkozás, ami a fenti mértékű hulladékot előállítja, így például éttermek, élelmiszerüzletek, szálláshelyek, fodrászatok, kozmetikák is, amennyiben az előállított heti hulladék mértéke meghaladja a 38 kilogrammot, és így a tárgyévi 2000 kilogrammot.

Akár egy nagyobb háztartásban is keletkezhet hetente 38 kilogramm szemét. Ezt a mennyiséget ma egy kisvállalkozás is könnyedén eléri Magyarországon. Ahol ez megtörténik, ott a rendelet előírja a környezetvédelmi felelősségbiztosítás meglétét – összegzi a független pénzügyi alkusz jogértelmezését Rédei Lajos, a GRANTIS vállalati vagyonbiztosítási üzletágvezetője.

Legalább 10 millió forintos biztosítás kell

A vállalkozásoknak legalább 10 millió forintos biztosítási összegű környezetvédelmi biztosítással kell rendelkezniük. Egy ilyen felelősségbiztosítás például abban segít, hogy a telephelyen történő környezetszennyezésből adódó helyreállítási költségekre, kárenyhítésre, az okozott károk helyreállítására legyen fedezet.

A vagyonvédelmi szakértők felhívják a figyelmet, hogy a korábban piacon elérhető környezetvédelmi felelősségbiztosítások jelentős része nem felel meg a rendelet előírásainak (jellemzően a 10 millió forintos limitösszeg nem áll rendelkezésre önállóan), ezért azoknak a vállalkozásoknak is új szerződést kell kötniük, amik korábban már rendelkeztek ilyen biztosítással.

A biztosítás díja több tényezőtől függ, például a vállalkozás tevékenységétől és méretétől. Azok a vállalkozások, amelyek el akarják kerülni a biztosítás hiánya miatti büntetés kockázatát, még idén köthetnek környezetvédelmi felelősségbiztosítást, leggyorsabban pénzügyi tanácsadó segítségével. A szakértő felméri a vállalkozást, ez alapján díjkalkulációt készít a rendeletnek megfelelő biztosításokat összehasonlítva, és segíti a vállalkozás és a biztosító közötti szerződés mihamarabbi létrejöttét – ecsetelte a szakértő.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink