hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

EB-javaslat a schengeni vízumeljárás digitalizálására

  • MTI

Az Európai Bizottság javaslatot tett a schengeni vízumeljárás digitalizálására, ami felváltaná a vízumbélyeg használatát, és lehetővé tenné, hogy a kérelmezők az európai online vízumplatformon keresztül interneten nyújtsák be vízumkérelmeiket – közölte a brüsszeli testület szerdán.

Az uniós bizottsági közlemény szerint a vízumeljárás digitalizációja csökkenti a tagállamokra, illetve a kérelmezőkre háruló költségeket és terheket, miközben hozzájárul a schengeni térség biztonságának fokozásához.

Kiemelték: a vízumkérelmezési eljárások schengeni térségen belüli harmonizálása és egységesítése segít majd megelőzni annak kockázatát, hogy a kérelmezők a tényleges célország helyett olyan schengeni országba nyújtsanak be kérelmet, amely a vízumkérelmek gyorsabb feldolgozását teszi lehetővé. A vízumeljárás digitalizálása emellett csökkenteni fogja a hamisítás, a csalás és a lopás veszélyének kitett fizikai vízumbélyegek jelentette biztonsági kockázatokat is.

A jövőben a vízumkérelmezők a felkeresni kívánt schengeni országtól függetlenül egy egységes uniós platformon tudják majd online benyújtani vízumkérelmüket, és a vízumdíjat is ezen a platformon keresztül fizethetik ki. A platform automatikusan meghatározza, hogy melyik schengeni ország illetékes elbírálni a kérelmet, különösen abban az esetben, ha a kérelmező több tagállamba kíván ellátogatni. Naprakész információkat nyújt majd a kérelmezőknek a rövid távú tartózkodásra jogosító schengeni vízumokról, valamint elérhetővé teszi a követelményekkel és eljárásokkal kapcsolatos összes szükséges információt.

A konzulátuson való személyes megjelenés csak az első alkalommal vízumot kérelmezők esetében lenne kötelező a biometrikus azonosítók rögzítése céljából, illetve azoknak kellene megjelenniük, akiknek a biometrikus adatai már nem érvényesek, vagy akik új úti okmánnyal rendelkeznek – tették hozzá.

Az Európai Bizottság javaslata az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa elé kerül. Elfogadását követően a tagállamoknak öt évük lesz arra, hogy átálljanak a közös online vízumplatformra. A társjogalkotók közötti tárgyalások alapján a platform fejlesztése 2024-ben indulhat, és működését 2026-ban kezdheti meg. Figyelembe véve az ötéves átmeneti időszakot, 2031-ben már valamennyi tagállam használhatja a platformot – közölték.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink