hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

1,8 milliárd eurót követelnek a csődbe ment legnagyobb román biztosító hitelezői

  • MTI

Összesen több mint 1,8 milliárd eurót követelnek a csődbe ment legnagyobb román biztosító, a City Insurance hitelezői – közölte a végelszámolást végző cég, a CITR pénteken, tette közzé az MTI.

Romániában tavaly szeptemberben vonta meg a biztosítási felügyelet a piacvezető City Insurance működési engedélyét, miután nem tett eleget a hatóság tőkeemelési kérésének. A bíróság februárban kimondta a City Insurance csődjét, amely főleg a kötelező gépjárműfelelősség-biztosítások piacára összpontosított, ahol 45 százalékos részesedést szerzett, de a teljes biztosítási piacon is első 20 százalékos részesedéssel.

Paul Dieter Cirlanaru, a CITR vezérigazgatója szerint ez az eddigi legkomplexebb végelszámolási eljárás a csődbe ment román vállalatok közül. A végelszámolónál összesen 1600 hitelező jelentkezett, akik több mint 9 milliárd lej (több mint 1,8 milliárd euró) vagyoni követelést fogalmaztak meg a csődbe ment biztosítóval szemben. A hitelezők között van egyebek mellett a román állami biztosítási garanciaalap (FGA) és az adóhatóság. A végelszámoló mintegy 100 szakembere az 1600 hitelező által beterjesztett mintegy 40 ezer aktát vizsgált át.

A csőd pillanatában a City Insurance-nek 3,13 millió biztosítási kötvénye volt, ezek május 11-éig érvényesek. A biztosítottak egy része az állami garanciaalaptól kért kártérítést, amelynek értéke nem haladhatja meg az 500 ezer lejt (101 050 euró), az ennél nagyobb vagyoni követeléssel fellépő hitelezők a végelszámolóhoz fordulhattak.

A román biztosítási felügyelet április elején közölte, hogy a romániai kötelező gépjárműfelelősség-biztosítási (kgfb) piac koncentrációja csökkent a City Insurance csődje után. Ugyanis januárban a piacvezetővé előlépett Euroins részesedése 35,4 százalékról csak 37,6 százalékra nőtt, miközben a többi piaci szereplő részesedése jelentősebb mértékben nőtt. Így a második Allianz-Tiriac 18,7 százalékot hasított ki a piacból, a Groupama 14,5 százalék, a negyedik a Grawe Románia mintegy 11 százalék részesedésre tett szert, az Asigurarea Romaneasca - Asirom Vienna Insurance Group S.A. pedig 9,7 százalékot ért el.

Romániában az elmúlt években több biztosító is csődbe ment, mert dömpingáron kínálták főleg a kgfb-kötvényeket – olvasható az MTI közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink