hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi van a számlán? Jövőre már a NAV is látja

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász
1

Mi az a KOBAK? Kinek, mikortól és milyen gyakorisággal kell adatot online adatot szolgáltatnia kibocsátott számláiról? Összefoglaltuk az áfatörvény ezekre vonatkozó, 2018-ban hatályba lépő legfontosabb szempontjait.

Az áfatörvény 2018-ban hatályba lépő módosításainak legnagyobb része az adózás rendjéről szóló törvényben szereplő forgalmi adózási eljárási kérdések átemeléséről szól, azaz érdemi változásokat nem jelentenek. Ezen szabályok mellett a számlázóprogramok online adatszolgáltatásának törvénybeli implementációja jelenti az érdemi módosításokat. Az áfatörvény módosítási javaslatairól szóló cikksorozat jelen részében a számlázóprogramok online adatszolgáltatási kötelezettségével kapcsolatos szabályokat elemezzük.

Az áfarendszerben 2018-ban beálló legjelentősebb módosulás a számlázórendszerek online adatszolgáltatási kötelezettségének bevezetése. 2018. július 1-jén lép hatályba a Számlázási rendelet (23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet) módosítása, mely a számlázóprogramok online bekötésének részletszabályait tartalmazza. A 2018. július 1-jétől már hatályos szabályok szerint ugyanis a számlázóprogramoknak az alábbi számlák, illetve számlával egy tekintet alá eső okiratok tekintetében automatikus, online adatszolgáltatási kötelezettsége keletkezik, ha

– a számlán, vagy a számlával egy tekintet alá eső okiraton szereplő vevő magyar adóalany, és

– az áthárított adó eléri a 100 ezer forintot, vagy meghaladja azt, vagy

– az előbbiek szerinti jelentésköteles számlát módosító okirat esetén, határértéktől függetlenül. 

Az adózás rendjének 2018-as változásairól, és annak az adóellenőrzésre gyakorolt hatásáról bővebben olvashat a 2018. februárjában megjelent kiadványunkban, amelyet a HVG Kiadó webshopjában kiadói kedvezménnyel vásárolhat meg.


OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudhatja, kinek, mikortól kötelező az online adatszolgáltatás, és ez milyen feladatokkal jár!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A 2018-as változásokról megjelent további cikkeinket itt olvashatja el!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Már megint a fejléc...

2018.07.01-től a tömbben kiállított 100 eFt áfa tartalmú számlát hetente, míg az 500 eFt áfa tartalmú számlát naponta fel majd tölteni a NAV számára. Már most óriási vitákat vált ki a könyvelőkből, hogy ez miként fog zajlani. A tömbökhöz ragaszkodó ügyfelek pedig sokan vannak, és eddig minden javaslat, ami leszoktathatta volna őket, az kudarcot vallott... Ezért ez találóbb lett volna:

"Tudta, hogy tömbös számlák adatait majd fel kell tölteni a NAV felé, akár naponta?"

A cikk egyébként kiváló és hiánypótló, bár "szmlázóprogramok" szó el van írja, igaz, csak az előfizetéssel rendelkezők látják a hibát. Ha a javítás megvan, akkor a komment ezen részét lehet törölni.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Házhoz járó kozmetikus – iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Könyvvizsgáló megválasztása 2.

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink