hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Számlák az Amazontól, de nincs rajtuk a megrendelő közösségi adószáma

  • adozona.hu

Amennyiben egy kft. az Amazonról rendel anyagokat, de az Amazon a számlán nem tünteti fel a megrendelő közösségi adószámát, miként lehet ezeket a számlákat szabályosan elszámolni? Olvasói kérdésre Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: kft. anyagokat rendelt az Amazontól. A megrendelőn fel van tüntetve, hogy a megrendelő nem magánszemély, hanem egy vállalkozás, amely EU-s adószámmal rendelkezik. A megrendelt termékek megérkeztek, és a szállítói számlák egy részén feltüntették a vevő adószámát is, és a szállító EU-s adószámát is, ezek rendben vannak, de néhány számlán csak az EU-ban letelepedett kínai cég EU-s adószáma van feltüntetve, a megrendelőé nincs ott. Reklamációra nem reagálnak, nem hajlandók kijavítani a számlákat. Ezeket hogyan tudom elszámolni? Mint közösségen kívüli beszerzés? Vagy tüntessem fel az A60-as nyomtatványon? De nincs rajta a megrendelő EU-s adószáma.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kérdésből azt feltételezem, hogy a megrendelések a közösségből történnek, nem pedig harmadik országból. A megrendelés mögött lévő ügylet abban az esetben minősülhet közösségen belüli távértékesítésnek, ha

  • a termék küldeménykénti feladását vagy fuvarozását az értékesítő maga, vagy javára más végzi; és
  • a termék nem új közlekedési eszköz; vagy
  • nem fel- vagy összeszerelés tárgyául szolgáló termék; valamint
  • a terméket beszerző nem adóalany, vagy
  • olyan kizárólag adólevonásra nem jogosító adómentes termékértékesítést vagy szolgáltatásnyújtást végző adóalany (ideértve az alanyi adómentes adóalanyt is), amely a közösségi beszerzése után nem kötelezett adófizetésre; vagy
  • olyan különleges jogállású mezőgazdasági termelő, amely a közösségi beszerzése után nem kötelezett adófizetésre; vagy
  • olyan nem adóalany jogi személy, amely a közösségi beszerzése után nem kötelezett adófizetésre; vagy
  • bármely személy, ha a Közösségen belüli termékbeszerzés után azért nem keletkezik adókötelezettség, mert ha az ügylet belföldön teljesített termékértékesítés lenne, az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 103., 104. és 107. § szerint adómentes lenne (például bizonyos vízi- vagy légi közlekedési eszköz üzemeltetését szolgáló termék).

Ha a fentiek szerinti távértékesítésről lenne szó, akkor a teljesítés helye belföld és az eladónak egy belföldi (magyar áfatartalommal bíró) számlát kellene kiállítania a vevő felé. Amennyiben az ügylet nem teljesíti a távértékesítés fenti feltételeit és a vevő rendelkezik közösségi adószámmal (amit közöl az eladóval), akkor közösségi adómentes termékértékesítést végez az eladó.

Olvassa el az Adózóna „Így számlázható tovább a rezsiköltség”, „Céges adományozás adózása, költségelszámolása – vészhelyzet-e a háború?” és „Számla külföldi adókulccsal: így könyveljük” című írását!

A kérdésben leírtak alapján nem derül ki, hogy azokon a számlákon, amelyeken nem szerepel a vevő közösségi adószáma, van-e bármilyen áfa felszámítva. Előfordulhat, hogy ezeket a megrendeléseket tévesen távértékesítésnek vagy nem adómentes közösségi értékesítésnek számlázta az eladó.

A fizetendő adót annak megfelelően kell szerepeltetni a bevallásban, aminek az ügylet minősül a fentiek alapján, azaz ahogy kiállításra került a számla (távolsági értékesítésként vagy közösségi termékbeszerzésként).

A levonási jog érvényesítésének tárgyi feltétele az ügyletről szóló számla. A számla adattartalmának pedig meg kell felelnie az áfatörvényben, illetve a Héa-irányelvben szereplő előírásoknak, így a számlán kötelező szerepelnie a vevő adószámának. A Héa-irányelv szerint az adóalanynak a termékértékesítéshez kapcsolódó adólevonáshoz olyan számlával kell rendelkeznie, melyen közösségi adómentes termékértékesítés esetén szerepel a vevő közösségi adószáma. A NAV 3012/2018 információs füzetében foglaltak szerint, ha egy számla bármely okból nem tartalmazza vagy nem megfelelően tartalmazza az áfatörvényben előírt, kötelezően feltüntetendő adatokat, azaz „hibásnak” minősül, úgy a számla megfelelő javítása, adattartalmának módosítása hiányában az adólevonási jog nem gyakorolható.

Bár az adólevonási jog a közös Héa-rendszer alapelvét képezi, valamennyi fent hivatkozott joganyag azt támasztja alá, hogy a levonási jog érvényesítésének tárgyi feltételeként az ügyletről tartalmilag és formailag helyes számlával kell rendelkezni. Ez alól a NAV információs füzete és az uniós jogesetek alapján kivételt csak az képezhetne, ha a számlakibocsátói oldalon felmerült objektív okból (pl. a számlakibocsátó társaság időközben megszűnt) a számla módosítására, javítására utólag már nincs lehetőség, de az adólevonási jog egyéb feltételei teljesülnek.

Mivel nem ismeretes, milyen okból nem hajlandó a partner javítani a számlákat, érdemes lehet meggondolni a konkrét helyzetre vonatkozó állásfoglalás megkérését a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól.

Amennyiben az ügylet a fent leírtak alapján közösségen belüli termékbeszerzésnek minősül, akkor az A60-as összesítő nyilatkozaton is szerepeltetni kell.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Kata melletti munkavégzés

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink