hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tb, nyugdíj és egészségbiztosítás járulék: miből mennyit kell az evásnak fizetnie?

  • adozona.hu

Az eva hatálya alá tartozó társas vállalkozók járulékfizetési kötelezettségére a Tbj-ben nincsenek külön előírások, esetükben is az általános (tehát a „nem evás” vállalkozókra vonatkozó) szabályok szerint kell eljárni. Mit jelent midez a gyakorlatban?

Főfoglalkozású társas vállalkozó után személyes közreműködésére kifizetett járulékalapot képező jövedelme, de havi szinten legalább a minimálbér. A nappali tagozaton tanulmányokat folytató vagy heti 36 órás foglalkoztatással rendelkező társas vállalkozó után a tényleges járulékalapot képező jövedelem alapul vételével kell megfizetni az előírt mértékű járulékokat. A kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó esetében – a havi 5100 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékon túl – a tényleges járulékalapot képező jövedelme után a 10 százalékos nyugdíjjárulékot megfizetni.

Tekintettel arra azonban, hogy az eva hatálya alá tartozó társas vállalkozás tagjai többnyire nem részesülnek az adóelőleg-alap számításánál figyelembe veendő (tehát a Tbj. 5. § k) pontja szerint járulékalapot képező) jövedelemben, ezért a többes jogviszonyban nem álló vállalkozók után a minimálbér, míg a nappali tagozaton tanulmányokat folytató vagy heti 36 órás foglalkoztatással rendelkező társas vállalkozók után pedig egyáltalán nem kell járulékot fizetni. Továbbá a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után pedig csak a havi 5100 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot kell leróni.

Ez egyben azt is jelenti, hogy amennyiben a főfoglalkozású társas vállalkozó a minimálbérnél magasabb összegű ellátási alapot szeretne, erre csak úgy tehet szert, amennyiben havonta a minimálbért meghaladó összegű szja-köteles jövedelemben részesül személyes közreműködésére tekintettel.

Az evás egyéni vállalkozók járulékalapjára vonatkozóan viszont a Tbj. külön – az általánostól eltérő – előírásokat tartalmaz.

E szerint az eva hatálya alá tartozó főfoglalkozású egyéni vállalkozó havonta a minimálbér után, míg a nappali tagozaton tanulmányokat folytató vagy heti 36 órás foglalkoztatással rendelkező egyéni vállalkozó az eva-alap 4 százaléka után köteles megfizetni az előírt mértékű járulékokat, míg a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozót havi 5100 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék és az eva alapjának a 10 százaléka után 10 százalékos mértékű nyugdíjjárulék terheli.

A főfoglalkozású egyéni vállalkozó a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében egyoldalú nyilatkozattal vállalja, hogy a járulékokat az a minimálbérnél magasabb járulékalap után fizeti meg.

Az említett járulékmértékeket az alábbi táblázatunkban foglaljuk össze.

 

Főfoglalkozású többes jogviszonyban nem álló

Heti 36 órát elérő foglalkoztatással rendelkező

Nappali rendszerű képzésben résztvevő diák

Kiegészítő tevékenységet folytató

Tb. járulék

27 %

27 %

27 %

-

Nyugdíjjárulék

10 %

10 %

10 %

10 %

Természetbeni egészségbiztosítási

járulék

4 %

4 %

4 %

-

Pénzbeli

egészségbiztosítási

járulék

2 %

-

2 %

-

Munkerő-piaci járulék

1,5 %

-

-

-

Egészségügyi szolgáltatási járulék

-

-

-

5100 Ft/hó


Széles Imre
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink