hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kinek jár és meddig a tes, gyed és gyet?

  • dr. Marosi Andrea

Meddig jár a gyermeketvállóknak a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj és gyermekgondozási táppénz jelenleg? Az igénylés helye és a szükséges igazolások is eltérnek.

Cikkünkben a jelenleg fennálló gyermekvállalás támogatási rendszerét mutatjuk be és hasonlítjuk össze a legfontosabb szempontok alapján.

Terhességi-gyermekágyi segély (tes) 

Ki jogosult az igénylésre? 
Aki, a szülést megelőző két éven belül 180 napon át biztosított volt, és
• a biztosítás fennállása alatt, vagy
• a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy
• a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl táppénz illetőleg baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül

Mennyi a jogosultság időtartama? 
A szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. A szülési szabadság a Munka Törvénykönyve alapján 24 hét, amely legkésőbb a szülés időpontjával kezdődik.

Hol kell igényelni? 
A jogosult foglalkoztatójánál, vagy amennyiben az megszűnt, a lakóhely szerinti illetékes egészségbiztosítási pénztárnál 

Milyen igazolások szükségesek az igényléshez? 
Gyermek születését megelőző igénylésnél: a terhesállományba vételt igazoló orvosi igazolást, vagy, ha a szülő nőt nem vették terhesállományba, a terhesgondozási könyvet. Gyermek születése utáni igénylésnél: gyermek anyakönyvi kivonata 

Mértéke: Ha a kezdőnapot megelőző év január 1-jétől a tgyás kezdőnapjáig van 180 napi jövedelem, úgy ezen jövedelem átlaga. Ha az anyuka nem rendelkezik 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2009-ben 143.000 forint) harmincad része. 

Ha azonban a biztosított tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a tgyás-t a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani. A segély összege a fentiek alapján megállapított jövedelem 70 százaléka.

Gyermekgondozási díj (gyed)

Ki jogosult az igénylésre? 
A biztosított, gyermeket szülő anya, ha a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, vagy a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt. További feltétel, hogy a gyermekgondozási díjat igénylő személy a gyermeket saját háztartásában nevelje. 

Mennyi a jogosultság időtartama? 
A gyermekgondozási díj legkorábban a tes, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

Hol kell igényelni? 
A foglalkoztatójánál, egyéni vállalkozó esetében az illetékes regionális egészségbiztosítási pénztárnál. 

Milyen igazolások szükségesek az igényléshez? 
A gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata, gyám esetén gyámkirendelésről szóló határozat, magánnyugdíjpénztár tag esetén a záradékkal ellátott magánnyugdíjpénztári belépési nyilatkozatot

Mértéke: 
a mértékét a tgyás-hoz hasonlóan kell megállapítani, azzal a kitétellel, hogy a gyed maximálisan megállapítható összege igazodik a mindenkori minimálbérhez, így legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka lehet. Ennek megfelelően a gyermekgondozási díj 2009. évi felső határa havi bruttó 100.100 forint.

A gyermekgondozási díj összegéből az adókedvezmények figyelembevételével a személyi jövedelemadó-előleget, a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot, magánnyugdíjpénztári tag esetén a magánnyugdíjpénztári tagdíjat a folyósító levonja.

Gyermekgondozási táppénz (gyet)

Ki jogosult az igénylésre?
A jogosultságnak három alapfeltétele van:
• a fennálló vagy a megbetegedést közvetlenül megelőzően fennállott biztosítási jogviszony,
• a keresőképtelen személy pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett,
• az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség.

A gyermekápolási táppénz tekintetében keresőképtelennek minősül:
• az anya, aki kórházi ápolás alatt álló egy évesnél fiatalabb gyermekét szoptatja,
• a szülő, a nevelőszülő és a helyettes szülő, aki 12 évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja.

Mennyi a jogosultság időtartama? 
A gyermekápolási táppénz folyósításának időtartama elsődlegesen a beteg gyermek életkorától függ, a táppénzes napok nem a naptári évre vonatkozóan járnak, hanem a gyermek életkorához igazodóan, a gyermek születésnapjától a következő születésnapig terjedő időtartamra.

Mértéke: 
A gyermekápolási táppénz összegét a táppénz összegének megfelelően kell kiszámítani.

Ferencz Gyöngyi- Kneitner Lea
VGD
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink