hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hogyan jár a táppénz, a csed, a gyed a határozott idejű munkaviszony megszűnése esetén?

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint, Magyarországon 2021-ben több, mint 5 százalékra tehető azon 15–64 éves korosztályban foglalkoztatottak aránya, akiknek a foglalkoztatása határozott időre szól. A határozott időre létrejött munkaviszony megszűnésekor előfordulhat, hogy a munkavállaló egészségi állapota, vagy gyermekvállalása kapcsán társadalombiztosítási ellátásban részesül. Az alábbi cikkben részletezzük, hogy mennyiben érinti a táppénz, a csecsemőgondozási díj (csed), a gyermekgondozási díj (gyed) megállapítását és folyósítását a határozott idejű munkaviszony megszűnése.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján a határozott idejű munkaviszony tartamát naptárilag (például a munkaviszony 2021. január 8-ától 2022. december 31-éig jön létre), vagy más alkalmas módon (például a munkaviszony az informatikai osztályvezető fizetés nélküli szabadságának idejére, azaz 2020. július 2-ától legfeljebb 2023. július 2-áig jön létre) kell meghatározni. A határozott idejű munkaszerződés kapcsán felmerül az a kérdés, hogy mikor és meddig jogosult a határozott idejű munkaviszony „leteltekor” a munkavállaló táppénzre, a csecsemőgondozási díjra, a gyermekgondozási díjra?

Elsőként tekintsük át a táppénzt!

A munkavállaló táppénze esetén figyelemmel kell lenni arra, hogy táppénz a betegszabadság lejártát követően folyósítható. Határozott időre kötött munkaszerződés esetében a betegszabadságot a szabadságra vonatkozó szabályok szerint időarányosan kell megállapítani.  Ha a határozott idejű munkaszerződés rövid időre jön létre, például 2022. szeptember 1-jétől 2022. december 31-éig áll fenn, akkor a betegszabadság 15 munkanap helyett 5 munkanap. Ez esetben amennyiben a munkavállaló az 5 munkanap betegszabadság lejártát követően is keresőképtelen, akkor táppénzre lesz jogosult.

A táppénz folyósításának az alábbi három előfeltétele van:

  • a munkavállaló a biztosítás fennállása alatt keresőképtelenné válik;
  • munkaviszonyában 18,5 százalék mértékű társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett;
  • a munkavállaló orvos által megállapítottan és igazoltan keresőképtelen.

Megjegyzés: A saját jogú nyugellátásban részesülő munkavállaló keresőképtelensége idejére nem jogosult táppénzre. Ennek oka, hogy a saját jogú nyugdíjas nem minősül biztosítottnak, így 18,5 százalék mértékű társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megismerheti a csed, a gyed megállapításának a határozott idejű munkaviszony megszűnésének esetében meghatározott feltételeit.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink