hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Társadalombiztosítási kérdések katásoknál

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A kisadózó vállalkozások (katások) kapcsán számos visszatérő kérdéssel találkozunk. A következőkben ezek között tallózunk.

Gyakran felmerülő dilemma, hogy a kataalany vállalkozás (jellemzően bt., hiszen ügyvédi iroda esetében ez nem kérdés) tagját köteles-e kisadózóként bejelenteni a vállalkozás.

Ezzel összefüggésben a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) egyértelmű szabályokat határoz meg.

A jogszabály 7. § (1) bekezdése szerint az adóalanyiság választásának bejelentésével egyidejűleg a kisadózó vállalkozás bejelenti azon kisadózó(ka)t, „aki vagy akik bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a vezető tisztségviselői és a megbízási jogviszony alapján végzett tevékenységet) részt vesz vagy vesznek a kisadózó vállalkozás tevékenységében.”

E megfogalmazás egyértelművé teszi, hogy a kisadózó vállalkozás tagja csak munkaviszonyban vagy kisadózóként működhet közre a társaságban. Mindezt ugyanezen szakasz (2) bekezdése megerősíti azzal, hogy a vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat a kisadózó vállalkozás köteles bejelenteni kisadózóként.

A kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság, közkereseti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre. E szabály megsértésével a kisadózó vállalkozás tevékenységében részt vevő tag közreműködését be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásának kell tekinteni.

Tehát a tulajdonos ügyvezető, illetve a tulajdonosok esetében (ideértve a kültagot) is csak a munkaviszony vagy a kisadózói jogviszony jöhet szóba.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja: kiválthatja-e a munkaviszonyt adott esetben  az egyszerűsített foglalkoztatás, valamint, hogy gyed vagy gyes tartama alatt mentesül-e a kisadózó az adó megfizetése alól, ha a bevételszerző tevékenységet nem ő, hanem alkalmazottja végzi!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lízingügylet

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink