hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minimum járulékfizetés: azonosságok és különbségek a vállalkozók és a munkaviszonyban dolgozók között

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Cikkünkben a társas vállalkozók minimum járulékfizetésére vonatkozó előírásokat vetjük össze a munkaviszonyban álló dolgozók minimum járulékfizetési kötelezettségének szabályaival, alapvetően néhány – a jogalkalmazók számára nem egyszer problémát okozó – különbségre koncentrálva.

A Tbj. törvény három biztosítotti kör, az egyéni és társas vállalkozók, illetve a munkaviszonyban álló dolgozók esetében ír elő minimális járulékfizetési kötelezettséget. (Ezen túlmenően megemlíthetnénk az egyházi személyt, illetve a mezőgazdasági őstermelőt is, de esetükben inkább a minimálbérhez kapcsolódó fix összegű járulékfizetésről beszélhetünk.)

Az első, amire fel kell hívnunk a figyelmet, a minimumjárulék-alap kiinduló összege.

Az egyéni és társas vállalkozó esetében ez a minimálbér vagy a garantált bér (2023-ben tehát a 232 000 vagy a 296 400 forint), attól függően, hogy a vállalkozó tevékenysége szakképzettség igényel-e vagy sem.

A munkaviszonyban álló dolgozó esetében – függetlenül a munkavállaló munkakörétől – minden esetben a minimálbért kell alapul venni, és ennek a 30 százaléka lesz a minimumjárulék-alap.

Ha a minimumjárulék-fizetési kötelezettség a hónap teljes egészében nem áll fenn, akkor az egy napra jutó összeget – a minimálbér vagy a garantált bérminimum harmincad része, illetve a minimálbér 30 százalékának a harmincad része – azonos szabályok szerint kell meghatározni.

A minimumjárulék alóli mentesség tekintetében azonban már több eltérést találunk.

A Tbj. 42. szakasza értelmében az egyéni és társas vállalkozónak nincs minimumjárulék-fizetési kötelezettsége, amennyiben

– nappali tagozatos tanuló vagy hallgató, vagy

– rendelkezik heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal.

A munkaviszonyban álló dolgozó esetében a másutt fennálló heti 36 órás foglalkoztatásnak nincs jelentősége. Tehát, a minimumjárulék-fizetést abban az esetben is kell teljesíteni vele kapcsolatban, ha emellett rendelkezik egy vagy több munkaviszonnyal, melyben (melyekben) a munkaideje eléri a heti 36 órát.

Jelentős különbség van a két minimumjárulék között abban a vonatkozásban is, hogy ki viseli a költségét.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben – egyebek mellett – ezt a kérdést is részletesen kifejtjük!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Second hand bolt árukészlete adományból

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Tőkeleszállítás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink