hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A rokkantsági ellátás biztosítási feltételei, ha csak rövid idő hiányzik

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Mind a rokkantsági, mind pedig a rehabilitációs ellátás társadalombiztosítási – ezen belül egészségbiztosítási – ellátás, így értelemszerű, hogy a jogosultsági feltételek között biztosítási előzmény szükségessége is szerepel. Mivel megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról van szó, akik esetében ez az állapot nem egyszer egész fiatalon kialakult, a szükséges biztosítási idő viszonylag rugalmas.

A megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról szóló 2011. évi CXCI. (Mm.) törvény 2. paragrafusának (1) bekezdése értelmében a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra való jogosultság  feltétele, hogy megváltozott munkaképességű személy a kérelem benyújtását megelőző

  • 5 éven belül legalább 1095 napon át, 
  • 10 éven belül legalább 2555 napon át vagy 
  • 15 éven belül legalább 3650 napon át 

biztosított legyen.

Ettől eltérően biztosításának tartamára tekintet nélkül jár a megváltozott munkaképességű személyek ellátása annak,

  • aki 35. életévének betöltése előtt megváltozott munkaképességűvé vált, és 35. életévének betöltését megelőzően megkezdett iskolai tanulmányai alatt vagy e tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül biztosítottá vált, és 30 napnál hosszabb megszakítás nélkül biztosított volt, vagy
  • aki 2011. december 31-én rokkantsági nyugdíjban, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rehabilitációs járadékban vagy az egészségkárosodott személyek szociális járadékaiban részesült, vagy az ellátásra jogosultságát megállapították, de annak folyósítása 2011. december 31-én szünetelt.

A törvény alkalmazásában biztosított

  • 2020. július 1-jét megelőző időszakra az, aki a régi Tbj. (1997. évi LXXX. törvény) 2020. július 1-jét megelőzően hatályos 5. paragrafusa,
  • a 2020. július 1-jétől kezdődő időszakra az új Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 6. paragrafusa alapján biztosítottnak minősült.

A biztosítási idő számítása során figyelembe kell venni a más EGT-tagállamban vagy egyezményes államban szerzett biztosítási időt is, ahogy a keresőtevékenység fennállásának a vizsgálata során is vizsgálni kell az említett államokban esetlegesen fennálló keresőtevékenységet.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, mely ellátások idejét kell beszámítani a biztosítási időbe!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Befektetési számla

Nagy Norbert

adószakértő

Csed

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyed, harmadik ország

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink