hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Biztosított-e a választott tisztségviselő?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Mitől függ, hogy biztosított-e a választott tisztségviselő? Ha e megbízatása mellett vállalkozóként is tevékenykedik, utóbbi jogviszonyában hogyan alakul a társadalombiztosítási kötelezettsége? Ismertetjük.

A Tbj. (2019. évi CXXII.) törvény 6. § (2) bekezdése értelmében az (1) bekezdés f) pontjában foglaltakon túl, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében munkát végző személynek kell tekinteni azt is, aki

  • gazdasági társaság társas vállalkozónak nem minősülő vezető tisztségviselője,
  • alapítvány, egyesület, egyesületek szövetsége, társasház közösség, köztestület, kamara, európai részvénytársaság, egyesülés, európai gazdasági egyesülés, európai területi társulás, vízgazdálkodási társulat, erdőbirtokossági társulat, egyéb állami gazdálkodó szerv, egyes jogi személyek vállalata, közös vállalat, egyéni cég, szövetkezet, lakásszövetkezet, európai szövetkezet, állami vállalat, egyes jogi személyek vállalata, vállalatcsoport, Munkavállalói Résztulajdonosi Program szervezeteinek, önkéntes kölcsönös biztosító pénztárak, magánnyugdíjpénztárak

tisztségviselője, vezető tisztségviselője, vagy

  • e szervezetek felügyelőbizottságának, illetve
  • a kormány törvénnyel létrehozott javaslattevő, véleményező és tanácsadó testületének a tagja,
  • a Nemzeti Választási Bizottság választott és megbízott tagja,
  • a helyi önkormányzati választásokon választott képviselő és tisztségviselők, társadalmi megbízatású polgármester,

feltéve, hogy

1.)  járulékalapot képező jövedelemnek minősülő tiszteletdíja havi szinten eléri a minimálbér 30 százalékát, vagy naptári napokra ennek harmincad részét és

2.)  a munkát Magyarországon vagy a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló közösségi rendelet hatálya alá tartozó másik tagállam, vagy Magyarország által kötött kétoldalú szociális biztonságról szóló egyezményben részes másik állam területén végzi.

Már kapható a HVG 2021-es Tb-különszáma, amelyet most 15% kiadói kedvezménnyel rendelhet meg!
A kiadvány felöleli a járulék-, a szocho- és a szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettség fontos részleteit, továbbá az ellátási jogosultságokat, így a nyugdíjakra, a nyugdíjszerű ellátásokra, az egészségbiztosítási ellátásokra, valamit családtámogatásra, továbbá az uniós társadalombiztosítási előírásokra vonatkozó fontos szabályokat.
Részletek >>

A járulékalapot képező jövedelem napi vagy havi összegének a megállapítása során a tiszteletdíj egészét figyelembe kell venni, hiszen az szja szempontból nem önálló tevékenységről beszélünk.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy a jogszabályi előírásokat hogyan kell figyelembe venni a gyakorlatban!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink