hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: sztrájk alatt szünetel-e a munkavállaló biztosítása?

  • adozona.hu
2

Szünetel-e a dolgozó (tanár) biztosítása, ha adott napon nem dolgozza le a munkaszerződésben rögzített óraszámot, például napi 2 órát sztrájkol? A kieső időben igazolatlanul van távol – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján a munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól többek között elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára. Álláspontom szerint a sztrájk elháríthatatlan ok miatt indokolt távollétnek minősül.

A a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján szünetel a biztosítás a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, vagy munkabér (illetmény), átlagkereset (távolléti díj), táppénzfizetés történt.

Mindezek alapján a napi 2 órás sztrájk alatt munkavégzési kötelezettség alóli mentesítésre tekintettel szünetel a biztosítási jogviszony.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
radics.zsuzsanna

Tisztelt Kérdező!

2012. évi I. törvény (Mt.) alapján mentesül a munkavállaló a munkavégzési-, és rendelkezésre állási kötelezettség alól elháríthatatlan ok, vagy a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott tartamra. A munkavállaló ezen időszakra távolléti díjra nem jogosult. 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján szünetel a biztosítás a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint például távolléti díj jár.

Önnek teljesen igaza van, ha két órát sztrájkolt a biztosított, akkor két órára szünetel a biztosítási jogviszony. A probléma azonban az, hogy ezt így nem lehet a T1041-es nyomtatványon bejelenteni. A kitöltési útmutatóban is minimum egy nap szünetelés van megadva, és ehhez igazodik az egészségügyi szolgáltatási járulék napi összege is. Mindezek alapján álláspontom szerint, amíg minimum egy napra lehet jelenteni a szünetelést, addig a két órás szünetelés bejelentésére, és az ehhez kapcsolódó egészségügyi szolgáltatási járulékfizetésre nincs mód. Erre tekintettel, álláspontom szerint, két órás sztrájk esetén nem áll fenn egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés.

Royroy

Csak 2 óra időtartamra szünetel a biztosítási jogviszony, vagy egy teljes napra? Mert csak napi díjat állapít meg a jogszabály, amit a magánszemélynek fizetnie kell, ha szünetel a biztosítása, óradíjat nem.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyszemélyes kft. létszáma

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kis- és középvállalkozások kedvezménye

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink