hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Reálhozam: mennyit utalnak az egyéni számlára?

  • adozona.hu

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő átlépéshez kapcsolódó eljárási szabályokról szóló kormányrendeletek alapján a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő tagnak a magán-nyugdíjpénztára felé írásban kellett rendelkeznie arról, hogy a visszalépő tagi kifizetések összegét egy összegben veszi fel. Dönthetett úgyis, hogy vagy önkéntes kölcsönös nyugdíjbiztosító pénztárba vagy – a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számláján történő jóváírás érdekében – a Nyugdíjbiztosítási Alap részére történő utalását kéri. Ez utóbbi esetben mire számíthat?

Ha a tb nyugdíjrendszerbe visszalépő tag a kifizetést egy összegben kívánta felvenni, meg kellett jelölnie azt a bankszámlaszámot vagy címet, amelyre az átutalást,illetve kiutalást kérte. Ha a volt pénztári tag azt kérte, hogy a kifizetést önkéntes kölcsönös nyugdíjbiztosító pénztárnál vezetett tagi számláján írják jóvá, meg kellett jelölnie az önkéntes kölcsönös nyugdíjbiztosító pénztár nevét, adószámát és a tag adóazonosító jelét.

 Amennyiben a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő tag a tagi kifizetés összegéről nem rendelkezett, a magánnyugdíjpénztár 2011. március 1-je és március 31-e között felkérte, hogy rendelkezzék a tagi kifizetés összegéről. A felhívásban a  társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő tagot tájékoztatni kellett a nyilatkozattétel elmulasztásának következményeiről.

 A magánnyugdíjpénztár a kifizetéseket a tag nyilatkozatának megfelelően, a visszaigényelt összeg jóváírását követő 8 munkanapon belül, de legkésőbb 2011. augusztus 31-ig teljesíti. Ha a volt tag az előzőek szerinti felhívás kézhezvételét követő 30 napon belül, de legkésőbb 2011. május 31-ig nem nyilatkozott, a magánnyugdíjpénztár a kifizetés összegét a lakcímére utalja ki. Az át nem vett és a magánnyugdíjpénztárhoz visszaérkezett összeget a magánnyugdíjpénztár – a volt tagnak társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számláján történő jóváírás érdekében – a Nyugdíjbiztosítási Alapnak a visszaérkezést követő 30 napon belül, de legkésőbb 2011. november 20-áig utalja át. Az utalás összegéről a volt tag nevének és azonosítóinak feltüntetésével a magánnyugdíjpénztár a biztosított lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságot, magyarországi lakóhely hiányában a fővárosi nyugdíjbiztosítási igazgatóságot értesíti.

 Továbbá a vonatkozó eljárási szabályok alapján

  • 2011. évben a pénztár tagjai részére az egyéni számlaértesítőt 2011. június 30-áig küldi meg,
  • A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő pénztártag részére a 2010. és 2011. évre vonatkozó számlaértesítőt a kifizetést követő 5 munkanapon belül, de legkésőbb 2011. augusztus 31-ig kell megküldeni.

A visszalépő pénztártagok számára küldendő számlaértesítőnek az általános egyéni számla információkon kívül a következőket is kötelezően tartalmaznia kellett:

a.) A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap részére az utalt tagi követelés összegét, csökkentve a tagi kifizetés összegével,
- az egyéni számlán jóváírt tagdíj összegét, csökkentve az egyéni számlán jóváírt hozamokkal,

- az egyéni számlán jóváírt hozam összegét,
- a hozamgarantált tőke összegét, továbbá

b.) a visszalépő tagi kifizetés összegét,
- a munkavállalói tagdíj-kiegészítés összegét,
- a munkáltatói tagdíj-kiegészítés összegét,
- a hozamgarantált tőke feletti összeget,
- a tagi kifizetés összegének (munkavállalói, munkáltatói tagdíj-kiegészítés összege, hozamgarantált tőke feletti összeg) kifizetésével kapcsolatban felmerülő költség összegét.

A pénztárak a tagi kifizetés kiutalását követően tehát elkészítik a tagokkal kapcsolatos elszámolásokat, majd rövid határidőn belül a volt tagok részére megküldik a számlaértesítőket is. A vonatkozó szabályok értelmében számlaértesítőt minden visszalépő tag kap, legkésőbb 2011. augusztus 31-éig, így az a tag is, aki a jogszabályban előírt számítások alapján nem részesül tagi kifizetésben.

A számlaértesítőben a volt pénztártag pontos információkat kap az egyéni számlájáról és az őt megillető tagi kifizetés (hozamgarantált tőke feletti összeg, tagdíj-kiegészítés) összegéről is, illetőleg arról is, ha ilyen összeg részére nem kerül kifizetésre. Vannak ugyanis olyan magán-nyugdíjpénztárak, melyeknek egyes portfólióiban nem képződött reálhozam, ezeknél az érintettek nem számíthatnak ilyen jellegű kifizetésre.

A számlaértesítő tartalmával, adategyeztetéssel, illetve a tagot megillető összeggel kapcsolatosan a visszalépett tag elsősorban a volt magán-nyugdíjpénztáránál érdeklődhet és nem a nyugdíjbiztosítási igazgatóságoknál.

A visszalépők tagi kifizetésének kiutalására vonatkozó eljárási szakaszokban úgy tűnik, hogy szabályzati hiányosság van. Ugyanis a valamilyen oknál fogva „át nem vett és a magánnyugdíjpénztárhoz visszaérkezett összegek” vonatkozásában a visszaérkezés okának vizsgálata nem került előírásra, ellenben legkésőbb 2011. november 20-áig automatikusan tovább kell utalni az illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságokhoz. A kézbesítés elmaradását okozhatta, hogy a május 31-éig szóló ezirányú nyilatkozási határidő elmulasztása következtében korábbi vagy hibás lakcímre történt a kiutalás, illetve időközben is bekövethetett változás. Mindezekre figyelemmel célszerű lenne a jogszabályban előírt határidőn belül, a lehetséges okok áttekintését, tisztázását követően a kifizetéseket ismételten megkísérelni.

A volt magán-nyugdíjpénztári tagok részére járó reálhozamnak a Nyugdíjbiztosítási Alaphoz történő átutalását követően -- a később kialakításra kerülő egyéni számlán történő jóváírás érdekében -- az átutalt összeget személyhez kell rendelni, azaz minden esetben a jogosult személyi azonosító adatainak (név, születési név, születési idő, anyja neve, TAJ-szám) feltüntetésével kell nyilvántartani.

A vonatkozó eljárási szabályozás csak abban az esetben írja elő a nyugdíjpénztár részére, hogy az átutalás összegének megjelölése mellett a volt tag nevét és azonosító adatait is köteles közölni a volt tag lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatósággal,  ha postai úton kézbesített reálhozamot a volt pénztártag nem vette át. Abban az esetben azonban, ha a volt pénztártag eleve a reálhozam Nyugdíjbiztosítási Alaphoz történő átutalásának lehetőségét választotta, a kötelező adatszolgáltatás nem került előírásra.

Figyelemmel azonban arra, hogy a  reálhozamoknak az egyéni számlán történő jóváírása érdekében szükséges azok személyhez rendelése, a magán-nyugdíjpénztáraknak minden átutalás (és nem csak a fel nem vett összegek) esetében egyidejűleg a reálhozam "jogosultjára" vonatkozó -- az előzőekben felsorolt -- személyi azonosító adatokat is közölniük kellene a nyugdíjbiztosítási igazgatóságokkal.

Molnár László

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lízingelszámolás, tao

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Őcsg-tag, biztosított

Széles Imre

tb-szakértő

Vállalkozói tb

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink