hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Visszatérés kiváról társasági adóra: bejelentett részesedés értékesítése

  • dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász

A bejelentett részesedés szabályozása az elmúlt években egyre kedvezőbbé vált. A kezdeti 30, majd 60 napos bejelentési határidőt követően 2014-től már 75 nap áll rendelkezésre a részesedésszerzés bejelentésére.

Korábban első körben a legalább 30 százalék mértékű (valamint minden további megszerzett) részesedést lehetett bejelenteni; ez a limit 2014. január 1-jétől 10 százalékra csökkent, majd 2018. január 1-jétől megszűnt a százalékos korlát, és bármekkora nagyságú részesedés megszerzése bejelenthetővé vált.

Azon szabály változatlan maradt 2018-ig, hogy a már bejelentett részesedést követően megszerzett újabb részesedések tekintetében nem volt megadva minimális százalékos limit, tehát az első szerzést követően a továbbiakban akármekkora hányadban megszerzett részesedést be lehetett jelenteni az állami adóhatóság felé a megadott határidőn belül, ha a korábban szerzett részesedés megszerzésének bejelentése szabályszerűen megtörtént. 2018. augusztus 25-től pedig már nem is feltétele az első szerzést követő további szerzések bejelentésének, hogy az adózó a korábbiakban megszerzett részesedés megszerzését bejelentette.

Szintén kedvező változás 2018. augusztus 25-étől, hogy a korábban már bejelentett részesedésre vonatkozóan az átalakulás, egyesülés, szétválás során a jogutódban történő vagy jogutód általi részesedésszerzést már nem kell bejelenteni.

A bejelentett részesedés egyéves tartási időt követően nyereséggel történő értékesítéséhez, apportálásához kapcsolódó adóalap-csökkentő tétel – a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao. tv.) 7. § (1) bekezdés dz) pont – vonatkozásában 2018. július 26-ától az átalakulás, egyesülés, szétválás miatti kivezetés nem minősül a folyamatos tartás megszakításának.

Továbbra sem változott, hogy ha kizárólag a részesedés értéke növekszik, a növekedés akkor minősül bejelentettnek, ha a részesedést bejelentették.

Tekintettel a bejelentett részesedés szabályainak könnyítésére, egyre több adózó élhet és él a bejelentési kötelezettséggel, amit a ’T201T jelű adatlapon teljesítenek a cégbejegyzésre kötelezett vállalkozások.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az egyéb részleteket!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink