hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Üzleti vagy cégérték – társaságiadó-alap korrekciók, példákkal

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló
1

Az üzleti vagy cégértékhez kapcsolódóan a társaságiadó-alapnál érvényesíthető értékcsökkenési leírás változása kapcsán a cikk átfogóan mutatja be az ezen eszközhöz kapcsolódó módosító tételeket.

Az üzleti vagy cégérték 

Üzleti vagy cégértéket egy vállalkozás akkor mutathat ki a könyveiben, ha egy másik vállalkozást a piaci értéket meghaladó áron vásárol meg. Ez megtörténhet úgy, hogy a másik vállalkozás eszközeit veszi tételesen nyilvántartásba vagy a másik, tőzsdén jegyzett vállalkozás részesedését szerzi meg, méghozzá minősített többséget biztosító befolyást szerezve az adott társaságban. Tőzsdén nem jegyzett vállalkozás minősített többséget biztosító befolyást jelentő részesedésének megszerzése esetén a cégérték akkor mutatandó ki, ha az ellenérték lényegesen meghaladja a részesedésre jutó saját tőkét.

Az üzleti vagy cégérték a fizetett ellenérték csökkentve az eszközök, a részesedés piaci értékével, tőzsdén nem jegyzett vállalkozás részesedésének megszerzésekor a részesedésre jutó saját tőkével.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja, hogyan kell vezetni a könyvekben az üzleti vagy cégérték értékcsökkenését! Példával!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
konyveles@

szerintem a számviteli törvény 53§ (3) bekezdés szerint az üzleti vagy cégértékre nem alkalmazható a terv szerinti értékcsökkenés visszarendezése
"53.§.(3) Ha az immateriális jószágnál, tárgyi eszköznél a piaci érték alapján meghatározott terven felüli értékcsökkenés elszámolásának okai már nem vagy csak részben állnak fenn, az elszámolt terven felüli értékcsökkenést meg kell szüntetni, az immateriális jószágot, a tárgyi eszközt piaci értékére - legfeljebb a terv szerinti értékcsökkenés figyelembevételével meghatározott nettó értékére - vissza kell értékelni. Az üzleti vagy cégérték esetében ez az előírás nem alkalmazható."

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felügyelőbizottsági tagok jelentése a NAV felé

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink