hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szokásos piaci ár, transzferár: így csökkentheti társaságiadó-alapját

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

A kapcsolt vállalkozások sok esetben a piaci ártól eltérő áron – transzferáron – kötnek egymással szerződést. Ezt jogszabály sem Magyarországon, sem nemzetközi szinten nem tiltja. Ugyanakkor minden ország védi az adóbevételét, ezért szokásos piaci ár és transzferár-különbözet meghatározásával általában előírják az államok az adóalapok (társasági adó, helyi adó) módosítását vagy a szokásos piaci árat tekintik az adó (például az áfa) alapjának. Cikkünkben a magyarországi társaságiadó-összefüggések egy részét mutatjuk be.

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao) a szokásos piaci árral kapcsolatban szabályozza

– az adóalap-módosítás feltételeit, irányát és mértékét,
– a szokásos piaci ár meghatározásának módszereit,
– a szokásos piaci ár meghatározását tartalmazó nyilvántartási kötelezettséget.

Az adóalap-módosítás feltételei, iránya, mértéke

Az adóalap-módosítás alkalmazandó a kapcsolt vállalkozások által a szokásos piaci ártól eltérő áron

a) kötött szerződések, megállapodások esetén,

b) az alapító adózó, a tőkét befogadó adózó által a jegyzett tőke, tőketartalék nem pénzbeli hozzájárulással történő teljesítése, emelése esetén,

c) a vagyont kiadó adózó, a tag (részvényes) a jegyzett tőke tőkekivonással történő leszállítása esetén, jogutód nélküli megszűnéskor a nem pénzben történő vagyonkiadásra, valamint a nem pénzben fizetett osztalékra.

A b) és c) pont alatti rendelkezés szerint tehát akkor merül fel az adóalap módosítása, ha az ügylet nem a kapcsolt felek közötti szerződésen, megállapodáson alapul, de többségi befolyással rendelkező vagy az alapítással ilyenné váló tag (részvényes) teljesíti a nem pénzbeli hozzájárulást, illetve részesedik a vagyonból. Fontos kivétel azonban, hogy egy meglévő társaság jegyzett tőkéjének emelésével többségi befolyást szerző és a tőkét befogadó nem köteles tekintettel lenni a szokásos piaci ár szabályaira, függetlenül attól, hogy korábban tag (részvényes) volt vagy sem. Ha viszont többségi befolyással rendelkező emeli meg a jegyzett tőkét nem pénzbeli hozzájárulással, akkor már figyelemmel kell lenni a szokásos piaci ár szabályokra.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben bemutatjuk, mely esetekben kell adóalapot csökkenteni, illetve növelni, s milyen nyilvántartásokat kell kezelni.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lízingelszámolás, tao

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Őcsg-tag, biztosított

Széles Imre

tb-szakértő

Vállalkozói tb

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink