hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kulturális szolgáltatások mint adómentesen adható juttatások

  • Lepsényi Mária adószakértő

A nyár a pihenés mellett a feltöltődés ideje is, amelyet a munkáltató/kifizető is támogathat a magánszemélyek esetében azzal, hogy a különböző rendezvényekre belépőjegyet vagy bérletet biztosít.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 1. számú mellékletének 8.28. b) pontja alapján nem pénzben kapott juttatásként adómentes a kulturális szolgáltatás [muzeális intézmény és művészeti létesítmény (kiállítóhely) kiállítására, színház-, tánc-, cirkusz- vagy zeneművészeti előadásra, közművelődési tevékenységet folytató szervezet által nyújtott kulturális szolgáltatás] igénybevételére szóló belépőjegy, bérlet, továbbá könyvtári beiratkozási díj az adóévben legfeljebb a minimálbért meg nem haladó értékben, feltéve, hogy a belépőjegy, bérlet – a magánszemélynek ki nem osztott (nem juttatott) belépőjegyek, bérletek visszaváltása kivételével – nem visszaváltható, továbbá azzal, hogy nem adómentes az említett juttatásokra szóló utalvány.

Az adómentesen adható juttatás értékhatára 2023-ban (egy magánszemélyre vonatkozóan) 232 000 forintra emelkedett.

A muzeális intézmény és művészeti létesítmény (kiállítóhely) kiállítása a szavak hétköznapi jelentése alapján értelmezhető fogalmak. Az állatkerti szolgáltatás esetében is megállapítható a közművelődési funkció, így állatkertbe szóló belépőjegyeket is adómentesen adhat a munkáltató/kifizető.

A színház-, tánc-, cirkusz- vagy zeneművészeti előadások közös jellemzője, hogy az előadások élőszereplősek. Így a hagyományos színházi, cirkuszi és koncert produkciókon kívül ide sorolhatóak a komoly- és könnyűzenei előadások, továbbá a színház és zenei elemeket egyaránt tartalmazó produkciók (opera, operett), de ide tartoznak a kabaré vagy humorest jellegű fellépések is, függetlenül attól, hogy azokat ki szervezi, illetve milyen intézmény ad azoknak otthont.

A közművelődési tevékenységet folytató szervezet által nyújtott kulturális szolgáltatás értelmezéséhez a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (Kultv.) 1. számú mellékletének r) pontja ad iránymutatást, amely szerint közművelődési tevékenység a polgárok iskolán kívüli, öntevékeny, önművelő, megismerő, kultúraelsajátító, művelődő és alkotó célú cselekvése, amely jellemzően együttműködésben, közösségekben valósul meg. Közművelődési tevékenységet azonban nemcsak közművelődési intézményben [Kultv. 1. számú melléklet p) pont], hanem bármely helyen, például az úgynevezett közösségi színtéren [Kultv. 1. számú melléklet s) pont] is meg lehet valósítani.

Az előzőekből következően egy művelődési központ által szervezett vagy a faluháztól bérelt helyiségben működtetett táncház, bármilyen alkotó foglalkozás, klub, szakkör, ismeretterjesztő előadás is adómentes kulturális szolgáltatásnak tekinthető, ugyanakkor a piaci alapon szerveződő mozik tevékenysége nem sorolható ide.

Kulturális szolgáltatásra felhasználható utalvány

Az Szja tv. 1. számú melléklet 9.1. pontjában foglaltakra tekintettel adómentes a „kultúrautalvány” formájában adott juttatás is, ha azzal kizárólag a rendelkezésben felsorolt kulturális szolgáltatásokat lehet igénybe venni.

Abban az esetben azonban, ha az utalvány kibocsátója biztosítja azt a lehetőséget, hogy a magánszemély az utalványt visszaváltsa vagy azt más típusú utalványra vagy más vagyoni értékre cserélje, akkor az utalvány – figyelemmel a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményére és az Szja tv. 1. § (4) bekezdésében foglalt alapelvre is – nem felel meg az Szja tv. 1. számú melléklet 9.1. pontjának. Ezért, amennyiben az utalványra vonatkozó (általános) szerződési feltételek, az utalvány kibocsátójának hirdetése vagy más megismerhető gyakorlata (például a kibocsátó által, annak internetes felületén működtetett úgynevezett utalványtőzsde) alapján megállapítható, hogy a magánszemély jogosult az utalványt visszaváltani vagy becserélni, akkor az utalvány formájában adott juttatás már az utalványt juttató személy és a magánszemély viszonylatában adókötelessé válik. Így különösen, ha a munkáltató a munkavállalónak belépőjegyre, bérletre beváltható utalványt ad, de az utalványt a magánszemély az utalvány kibocsátójánál visszaválthatja, vagy más utalványra cserélheti, akkor a munkáltató által utalvány formájában adott juttatás adó- és járulékköteles bérjövedelemnek minősül.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink