hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szja-visszatérítés: ők is megkaphatják, ha gyorsan intézkednek

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Azoknak is járhat az adó-visszatérítés, akiknek a jogosultsági feltételei visszamenőleg fennállnak – rögzítette a Pénzügyminisztérium február 18-ai közleményében. Ez a lehetőség elsősorban azokat a nem házasságban élő szülőket érinti, akik felváltva nevelik a gyermeküket. Az adó-visszatérítés azoknak a szülőknek is jár, akik felváltva gondozzák a gyermeküket, és a családi pótlék 50-50 százalékos visszamenőleges (decemberi) folyósítására vonatkozó kérelmüket legkésőbb február 28-áig benyújtják a kormányhivatalhoz.

A napokban lezajlott a gyermekesek adó-visszatérítése, ám sokan vannak, akik hiába várták a kiutalást. Akik például nem adták be 2021. december 31-éig a VISSZADO-nyilatkozatot, vagy a szükséges adatok bármelyike nem állt a NAV rendelkezésére, a szja-visszatérítést már csak a 21SZJA jelű bevallásban, illetve az adóbevallási tervezet kiegészítésével igényelhetik. Ők a bevallás benyújtását, az adóbevallási tervezet kiegészítését követő 30. napon belül, március 1-jétől számíthatnak az adó-visszatérítésre, feltéve, hogy a családi kedvezmény érvényesítése után is van még levont, befizetett, adójuk és a jogosultságuk fennáll.

Emellett sok esetben a jogosultság hiánya miatt maradt el a kiutalás.

Emlékeztetőül: az adó-visszatérítés minden olyan magánszemélynek (mindkét szülőnek) jár, aki 2021-ben akár csak egy napig, legalább egy gyermek (kedvezményezett eltartott) után jogosult a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint családi kedvezményre, akkor is, ha azt nem veszi igénybe, vagy nem ő veszi igénybe.

Családi kedvezményre pedig az jogosult, aki

– a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult (akkor is, ha azt nem neki folyósítják, vagy nem veszi igénybe);

– a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa;

– várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa, ha a magzat fogantatásának 91. napja 2022. január 1-jét megelőzte;

– a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy), és a vele közös háztartásban élő hozzátartozói (ideértve a gyermek szüleinek hozzátartozóit is) közül döntésük szerint egy személy;

– a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély és a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül döntésük szerint egy személy.

Mivel az adó-visszatérítés a családi pótlékra jogosultság függvénye, házastársak esetében tehát mindkét félnek jár a háztartásukban nevelt közös vagy a másik fél korábbi kapcsolatából hozott gyermek, valamint a magzat után.

Az élettársi kapcsolatban élőket fő szabályként a saját háztartásukban nevelt vér szerinti gyermekre tekintettel (szülőként) illeti meg a visszatérítés, azonban családi pótlékra, és így az adó-visszatérítésre jogosult lehet a szülővel együtt élő nem szülő élettárs is, feltéve, hogy az élettársaknak és az ellátással érintett gyermeknek közös a lakó- vagy a tartózkodási helye, valamint az élettársak legalább egy éve szerepelnek az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában (ENYER), vagy a szülővel fennálló élettársi kapcsolatot legalább egy éve kiállított közokirat igazolja.

Az adó-visszatérítést az olyan vér szerinti, nem házastárs (például elvált) szülők (és új házastársaik) is megkaphatják, akik közös felügyelet esetén jogerős bírósági döntés, egyezség, közös nyilatkozat alapján egyenlő időszakokban felváltva gondozzák a gyermeküket, és ezért közös kérelmük alapján a családi pótlékra, és így a családi kedvezményre is 50-50 százalékos arányban mindketten jogosultak.

Ugyanakkor nem jár adó-visszatérítés annak a szülőnek, aki nem jogosult családi pótlékra, mert ezáltal családi kedvezményre sem jogosult, még akkor sem a gyakorlatban anyagilag hozzájárul a nevelés költségeihez, vagy a gyermek felváltva lakik a szülőknél.

A családi jogállásról a NAV számára előírt új adatszolgáltatásból most kiderült, hogy sok esetben közös felügyelet mellett a gyermek az anyával él, aki így az egyedülállók emelt összegű családi pótlékát kapja, viszont mivel nincs levont adója, az apa érvényesíti a családi kedvezményt, holott ő nem jogosult a családi pótlékra, és így az adó-visszatérítésre sem, sőt a jogosulatlanul igénybe vett családi kedvezményt is vissza kellene fizetnie. Ugyanis nem elegendő önmagában, hogy a gyermeket a szülők egyenlő időszakokban a saját háztartásukban gondozzák, ezt a tényt be is kell jelenteni a családtámogatási szervnél azért, hogy megtörténjen a családi pótlék és a családi kedvezmény felezése. Ez a feltétele annak, hogy ugyanazon gyermek után mindketten igénybe vehessék az adó-visszatérítést.

Az ilyen, és hasonló esetekre jelenthet megoldást a Pénzügyminisztérium közleménye, amelynek értelmében az adó-visszatérítés azoknak a szülőknek is jár, akik felváltva gondozzák a gyermeküket, és a családi pótlék 50-50 százalékos visszamenőleges (decemberi) folyósítására vonatkozó kérelmüket legkésőbb február 28-áig benyújtják a kormányhivatalhoz. Ugyanis, aki 2021-ben akár csak egy napig is jogosult volt családi pótlékra, és így a családi kedvezményre, annak jár az adó-visszatérítés is.

A kérelmet a jelenleg családi pótlékban részesülő szülő lakóhelye szerint illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani, és csatolni kell egyrészt a szülők arról szóló közös nyilatkozatát, hogy a gyermek gondozásáról, neveléséről a saját háztartásaikban egyenlő időszakokban felváltva gondoskodnak, másrészt az eddig családi pótlékban nem részesülő szülő nyilatkozatát arról, hogy hova kéri a családi pótlék felének a folyósítását.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink