hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Részvényopció adózása: kinek, mit kell megfizetnie?

  • adozona.hu

Magánszemély évekkel ezelőtt részvényopciót (RSU) kapott az anyacégétől, a részvényeket három évig tartania kellett, majd tavaly eladta őket – valószínűleg a NYSE-n (The New York Stock Exchange) –, és a vételárat átutalták a magyarországi bankszámlájára. Kell-e ezt szerepeltetnie az szja-bevallásában, ha kell, milyen adókulccsal adózik? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

A pontos válaszhoz ismerni kellene a juttatás részletes feltételeit – hangsúlyozta szakértőnk –,  ennek hiányában a következőket kell áttekinteni.

Az opció juttatása önmagában általában nem jelent jövedelemszerzést, viszont a három év eltelte után, amikortól a magánszemély megszerezte a részvények feletti rendelkezési jogot, értékpapír formájában szerzett jövedelmet, amelynek adózására vonatkozó szabályokat az szja-törvény 77/B paragrafusának (4) bekezdése tartalmazza. Eszerint az értékpapírra vonatkozó vételi, jegyzési vagy más hasonló jog gyakorlása révén megszerzett értékpapír esetében a jogosult magánszemélynél az értékpapír formájában megszerzett vagyoni értékre irányadó rendelkezéseket kell alkalmazni.

A magánszemély által értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték esetében jövedelemnek minősül az értékpapírnak a megszerzése időpontjára megállapított szokásos piaci értékéből az a rész, amely meghaladja az értékpapír megszerzésére fordított igazolt kiadás (érték) és az értékpapírhoz kapcsolódó járulékos költségek együttes összegét [szja-törvény 77/A § (1) bekezdés].

A jövedelmet az értékpapír feletti rendelkezési jog megszerzésének napjára, vagy – ha ez korábbi időpont – arra az időpontra kell megállapítani, amikor az értékpapírt a magánszemély birtokba vette (ideértve különösen az értékpapírszámlán történő jóváírást) [szja-törvény 9. § (2) bekezdés b) pont].

Az szja-törvény 77/A paragrafusának (1) bekezdése értelmében az értékpapír formájában szerzett jövedelem adókötelezettségének jogcímét a felek (a magánszemély és az anyacég, valamint az említett személyek és más személy) között egyébként fennálló jogviszony és a szerzés körülményei figyelembe vételével kell megállapítani, és ennek megfelelően kell a kifizetőt, illetve a magánszemélyt terhelő adókötelezettségeket (ideértve különösen a jövedelem, az adó, az adóelőleg megállapítását, megfizetését, bevallását, az adatszolgáltatást) teljesíteni.

Mivel a juttatásban a magánszemély az anyacég magyarországi leányvállalatában fennálló jogviszonyára tekintettel részesült, ez a juttatás nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, az adókötelezettségeket pedig – kifizető hiányában – a magánszemélynek, illetve a magyarországi leányvállalatnak (ha a bevétel kifizetőjeként a szja-törvény 2. paragrafusának (6) bekezdése szerint jár el) kell teljesíteni. A szja-előleg (15 százalék) és az ehofizetési kötelezettség (19,5 százalék) a jövedelemszerzés negyedévét követő hó 12. napjáig volt esedékes, a bevallási kötelezettség határideje 2019. május 20., továbbá, ha előlegként nem történt meg, eddig az időpontig kell megfizetni az adót és az ehót, valamint az esedékességtől felszámított késedelmi pótlékot.

Eladáskor a már leadózott jövedelem és a kapott bevétel különbözete után általában az árfolyamnyereségből származó jövedelem szabályai szerint kell az adókötelezettséget teljesíteni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyed, harmadik ország

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink