hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hivatali, üzleti utazás: így lehet elszámolni a költségeket

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Újra és újra felmerülő kérdés, hogy a hivatali, üzleti utazás költségeinek közvetlen viselése vagy megtérítése miatt mikor és hogyan keletkezik adókötelezettség a magánszemélynél vagy a kifizetőnél? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

Hivatali, üzleti utazás (a továbbiakban: hivatalos utazás) esetén jellemzően utazási, szállás-, étkezési és egyéb (szabadidővel, reprezentációval stb. kapcsolatos) költség merül fel. Ezeket vagy a hivatalos utat elrendelő (finanszírozó) kifizető (munkáltató, megbízó) közvetlenül viseli, vagy megtéríti a hivatalos utazással érintett magánszemélynek.

A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény szerint a következő rendelkezések irányadók:

– Egyes meghatározott juttatásnak minősül az az összeg, amelynek elszámolása hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó étkezés vagy más szolgáltatás, reprezentáció címén – 1,18[15% szja+22 % eho] megfizetése mellett – történik [szja-törvény 69. § és 70. § (1) bekezdés a) pont; (2)-(2a) bekezdés]. Megjegyzendő, hogy 2018. január 1-jétól az eho 20 százalékra mérséklődik.

– Nem keletkezik bevétel a kifizető tevékenységében közreműködő magánszemély részére biztosított olyan juttatás (dolog, szolgáltatás) igénybevételekor, amelynek használata, igénybevétele a munkavégzés, a tevékenység ellátásának hatókörében, a tevékenység ellátásának feltételeként történik, akkor sem, ha az személyes szükséglet kielégítésére is alkalmas, és az igénybevétel során nem zárható ki a magáncélú használat, kivéve, ha a törvény az igénybevételt (például az étkezést) adóztatható körülményként határozza meg [szja-törvény 4. § (2a) bekezdés].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mit kell, és mit nem kell figyelembe venni a jövedelem kiszámításánál, s részletezzük a kiküldetési rendelvényre vonatkozó tudnivalókat.

A teljes cikkhez előfizetőink,
illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Könyvvizsgáló megválasztása 2.

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Közterület-használat könyvelése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink