hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szálláshely-szolgáltatásból származó jövedelem adózása

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
1

Olvasóink kérdéseiből úgy tűnik, sokan nem ismerik pontosan a turistáknak, nyaralóknak, alkalmi vendégeknek történő szállásadásból származó jövedelem adózási szabályait. Cikkünkben összefoglaltuk a tudnivalókat: a vonatkozó kormányrendelet, az Szja. tv., az Eho. tv., az Áfa tv. és a helyi adó törvény legfontosabb előírásait.

Magyarország területén a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeit és a szálláshely-üzemeltetés bejelentésének rendjét a 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet szabályozza.

A rendelet szerint

– szálláshely-szolgáltatás: üzletszerű gazdasági tevékenység keretében rendszerint nem huzamos jellegű, éjszakai tartózkodás, pihenés céljára szálláshely és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása;

– szálláshely: szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített vagy használt épület, önálló rendeltetési egységet képező épületrész vagy terület;

– egyéb szálláshely: nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás rendeltetéssel létesített, de szálláshely-szolgáltatás céljára hasznosított önálló épület vagy annak lehatárolt része, ahol az e célra hasznosított szobák száma legfeljebb nyolc, az ágyak száma legfeljebb tizenhat.

Nem tartozik a rendelet hatálya alá a nem szálláshely-szolgáltatás rendeltetésű ingatlan tartós tartózkodás céljából történő használatba adása lakásbérlet, házbérlet, albérlet vagy ágybérlet keretében.

A szálláshely-szolgáltatás többféle szervezeti keretben és formában (szállodában, üdülőben stb.) történhet, főszabályként vállalkozási, egyéni vállalkozói tevékenység keretében. Ha azonban az említett rendelet szerinti egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységről van szó, az abból származó jövedelem adózására „adószámos magánszemélyként” választható az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok alkalmazása [Szja. tv. 3. § 17/ab) alpont].

Ekkor a jövedelem megállapítása a szállásadó magánszemély választása szerint történhet tételes költségelszámolással, 10 százalék költséghányad levonásával, illetve fizetővendéglátás esetén tételes átalányadó fizetésével (Szja. tv. 17. §).

Tételes költségelszámolás választása esetén a jövedelem a bevételből az elismert költségek (ide értve szálláshely-szolgáltatásra hasznosított épület, épületrész értékcsökkenését is) levonásával határozható meg. Elismert költségnek csak a bevételszerző tevékenységgel közvetlenül összefüggő, kizárólag a bevétel megszerzése, a tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen kifizetett, szabályszerűen igazolt kiadás minősül. A bevételek és költségek elszámolásának részletes szabályait az Szja. tv. 2. és 3. számú melléklete tartalmazza.

Az egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenységet végző magánszemély a tevékenységének megkezdése (újrakezdése) előtt legfeljebb három évvel korábban beszerzett, és utóbb az e tevékenységhez felhasználható berendezések, felszerelések, anyagok beszerzésére fordított, korábban költségként még el nem számolt kiadásait, valamint a tevékenység megkezdéséhez szükséges egyéb kiadásait a tevékenységének elkezdése (újrakezdése) évében elszámolhatja költségként.

A legfeljebb három évvel korábban beszerzett tárgyi eszközök, nem anyagi javak értékcsökkenési leírását is megkezdheti. Az egyéb szálláshely-szolgáltatásra hasznosított épület és épületrész esetében – korábban bármely tevékenység bevételével szemben még el nem számolt mértékig – akkor is elszámolható az értékcsökkenés, ha a hasznosított épület, épületrész megszerzése (használatbavételi engedélyének kiadása) három évnél régebben történt.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit kell figyelembe venni az értékcsökkenési leírás elszámolásakor, illetve hogy melyek az Art., az Eho. tv., az Áfa tv. és a helyi adó törvény vonatkozó előírásai!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Zsurpubi

Hm, azt mondta, hogy regisztracio utan olvashatom az egesz cikket. Regeltem, de tovabbra is ugyanakkora reszet latom a cikknek, es ugyanugy ott van az aljan a figyelmeztetes, hogy regisztracio utan olvashatom az egeszet.

Raadasul nincs szo (az altalam lathato reszben) az alkalmi berbeadas adozasarol, ami a cikk elejen levo osszefoglaloban szerepel, es ami miatt egyaltalan elkezdtem olvasni a cikket (meg ami miatt regeltem, ugye). Remek, szinvonalas.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink