hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milliókat visz a győztes: na, de mennyi adót fizet?

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Egymásra licitálva tűznek műsorra a tévécsatornák különféle vetélkedőket, versenyeket, amelyek mesés díjakkal kecsegtetnek. Munkahelyek, vagy akár külső partnercégeik is meghirdethetnek versenyeket az alkalmazottak között. De vajon bruttó vagy nettó összeg az a díj, mikor kell utána adózni, egyéb közterheket fizetni, és mikor nem? Összefoglaljuk a tudnivalókat.

Cikkünk szándékosan vetélkedők, versenyek díjáról szól, kerülve a „nyeremény” kifejezést. A különbségtételt az indokolja, hogy a nyeremény fogalmát lefoglalja a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény (szj-törvény), amely 1. paragrafusának (1) bekezdése értelmében minden olyan játék, amelyben a játékos pénz fizetése, vagy vagyoni érték nyújtása fejében, meghatározott feltételek fennállása vagy bekövetkezése esetén pénznyereményre, vagy más vagyoni értékű nyereményre válik jogosulttá, és a nyerés vagy a vesztés kizárólag vagy túlnyomórészt a véletlentől függ, szerencsejátéknak minősül.

A személyi jövedelemadóról szóló CXVII. törvény (szja-törvény) az szj-törvény hatálya alá tartozó nyeremények adózására külön szabályokat ír elő [szja-törvény 76. §], ugyanakkor konkrét rendelkezést csak a vetélkedő, verseny nem pénzben kapott – az említett nyereménynek nem minősülő – díjára vonatkozóan tartalmaz, miközben nem ad definíciót arra nézve, hogy mi minősül versenynek, vetélkedőnek.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a kialakult adóhatósági álláspont szerint elfogadható értelmezés mentén részletezzük a különféle díjakra vonatkozó adózási tudnivalókat.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig
férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hipa – egyszerűsített adómegállapítás

Szipszer Tamás

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja

Szipszer Tamás

adószakértő

Pályázat, áfa-visszaigénylés

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink