hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

1 x 1 a személygépkocsi költségtérítéséhez

  • Sinka Júlia
1

Saját autóját vagy házastársáét veszi igénybe kiküldetéséhez a munkavállaló, netán szívességből valaki másét használja? Kiküldetési rendelvény vagy útnyilvántartás kell az elszámoláshoz? Összefoglaltuk a tudnivalókat.

Az Izeg és Mozog Kft. személyesen közreműködő tagja hivatalos okból – egy fontos megrendelővel való személyes megbeszélésre – a cég budapesti székhelyéről Debrecenbe utazik.

A kiküldetéssel összefüggő költségeit természetesen a társaság megtéríti tagjának.

Önök szerint változtat-e a térítés adójogi megítélésén az, ha

  • a magánszemély a felesége gépkocsijával utazik, vagy
  • a saját járműve éppen szervizben van, ezért szomszédja nagylelkűen kölcsönadja (térítés nélkül) a gépkocsiját az útra,
  • a társaság kiküldetési rendelvényt állít ki az elszámoláshoz,
  • a kiküldött útnyilvántartást vezet.

A személyi jövedelemadó törvény (Szja tv.) megengedi a magánszemélyek számára, hogy ha hivatali-, üzleti célú útjaikkal összefüggésben használják gépjárművüket, akkor annak a kiküldő által megtérített költségeit ne vegyék figyelembe jövedelmük számításakor, azaz az adótörvény rendszerében e tételek elismert költségnek minősülnek.

Az a Kedves Olvasó kapja a piros pontokat, aki azt válaszolta a fenti kérdésekre, hogy bizony fontosak e körülmények, mivel a gépjárművek használatával kapcsolatos szabályok, a költségelszámolás módja különböznek attól függően, hogy a magánszemély saját vagy nem saját tulajdonában lévő gépjárművét használja-e a kifizető érdekében.

Lássuk a részleteket!

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mire kell figyelni saját és kölcsönbe kapott jármű használat esetén, ki fizeti a cégautóadót, hogyan számolható el a matrica díja!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Nono81

Annyi a tévedés még ha az állásfoglalás ezt is írja, hogy a biztosítás díjfizetés nem a tulajdonjog tényét igazolja egy gépjármű esetében. Egy gépjárműnek lehet tulajdonosa és üzembentartója is (az én esetemben is ez a helyzet én vagyok tulaj édesapám az üzembentartó), mindkettő fél jogosult a gépjármű használatra. A biztosítási díjat mindig az üzembentartó fizeti ő is van a forgalmiba bejegyezve, viszont az autónak ettől még lehet tulajdonosa is amit a törzskönyv bizonyít.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Három- vagy négyoldalú megállapodás

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Ingatlannal kapcsolatos külföldi teljesítési hely, magyar megrendelő részére

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Pótbefizetés, tulajdoni hányad

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink