hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogtalanul visszaigényelt áfa kijavítása a könyvelésben

  • adozona.hu

Jogtalanul visszaigényelt áfáról tett a korábbi adóévekre megállapítást az adóhatóság. Olvasónk azt kérdezte, hogyan, melyik évre kell a korrekciót elvégezni? Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Kérdését így részletezte olvasónk: A 2014-es évre vonatkozóan a NAV jogtalanul visszaigényelt áfát állapított meg. A jogerős határozat 2016-ban született meg. Kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban, hogy ezeket a tételeket a 2014-es évre kell javítani, és ezzel együtt a beszámolót is módosítani? A jelentős hiba a számviteli politikájukban a mérlegfőösszeg 2 százaléka, az említett összeg ezt meghaladja.

Szakértőnk válasza:

Ha a hibahatás a számviteli törvény (Szt.) 3. § (3) bekezdés 3. pontja szerint jelentős, akkor az előző év(ek)re vonatkozó – a mérlegkészítés napjáig megismert és nem vitatott, nem fellebbezett, illetve a jogerőssé vált megállapítások miatti – módosításokat a mérleg és az eredménykimutatás minden tételénél az előző év adatai mellett be kell mutatni, azok nem képezik részét az eredménykimutatás tárgyévi adatainak. Ez esetben a mérlegben is, az eredménykimutatásban is külön-külön oszlopban szerepelnek az előző üzleti év adatai, a lezárt üzleti év(ek)re vonatkozó módosítások, valamint a tárgyévi adatok (Szt. 19. § (3) bekezdés).   

A jelentős összegű hibákat is a folyamatos, tárgyévi könyvelésben kell javítani, de azokat – e tételek miatti hibahatásokat – a hiba feltárása évének adataitól elkülönítetten kell bemutatni

♦ a mérlegben és

♦ az eredmény-kimutatásban, sőt

♦ külön a kiegészítő mellékletben évenkénti részletezéssel, itt utalva arra is, hogy a 2014. évi hiba javítása történt meg.

Ezért a hibajavítás könyvelésekor is minden, a hiba korrigálásával kapcsolatos könyvelési tételt a tárgyévi működés tételeitől elkülönítetten kell kezelni. Ennek során a tárgyévben használt számlákat célszerű alszámláikra bontani úgy, hogy az egyes ellenőrzött évekhez kapcsolódóan külön alszámlákat vezessenek be ott, ahol az ellenőrzés miatt módosító tételeket kell elszámolni.

Tehát a 2016. évben tudja kijavítani a 2014-ben elkövetett hibát, de az előző módon el tudja különíteni a folyó évet érintő könyvelési tételektől, illetve ennek következményeit a három oszlopos beszámolóban külön megjeleníteni.

A mérleg ismételt közzétételére 2013-tól nincs lehetőség, így a 2014. évi beszámolóval kapcsolatosan korrekciós feladat nincs, a javítások a 2016. évi beszámolóban fognak látszani, de elkülönülve külön oszlopban: a 2014. évi hiba könyvelési javításának hatását tükrözve.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink