hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Milyen szabályokat érdemes szem előtt tartani a nyári szabadság kiadása során?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Minden évben, így idén is áttekintjük a nyári szabadságolásokat megelőzően a szabadságok kiadásának alapvető szabályait. Ezen szabályok figyelmen kívül hagyásának ugyanis komoly jogi következményei is lehetnek. Cikkünkben a legfontosabb szabályokat gyakorlati szempontból ismertetjük.

Az esedékes szabadságot minden évben ki kell adni

A szabadságot – a szülői szabadságot és az apasági szabadságot kivéve – az esedékességének évében 15 napos előzetes értesítés betartásával kell kiadni, ennek elmaradásához bírságszankció is kapcsolódhat. A szabadság kiadásával összefüggésben ugyanakkor előírás, hogy a munkavállalót e tekintetben meg kell hallgatni, melyet a munkáltató együttműködési kötelezettsége is indokol.  Kivételes esetekben a szabadság áttolódhat a következő évre is.

A szabadságot, ha a munkaviszony október elsején vagy azt követően kezdődött, a munkáltató az esedékességet követő év március 31-éig adhatja ki. A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett kiadni (például gyermek gondozása céljából kivett fizetés nélküli szabadság miatt), az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.

Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot. Azt is fontos tudni, hogy a szabadság a munkaviszony fennállása alatt nem évül el, így erre jogszerűen nem lehet hivatkozni.

Minden szabadságot a munkáltató ad ki

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 122. §-a alapján a szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki. A munkáltató részéről tehát a szabadság kiadása egy kötelezettség. Emellett a munkáltató adja ki azt a szabadságrészt is, melyről a munkavállaló szabadon dönt.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, melyből megismerheti, milyen speciális szabályokat érdemes szem előtt tartani a szabadságok kiadása, visszavonása során.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink