hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Erre figyeljünk különösen a visszaélés-bejelentési szabályok alkalmazásánál!

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő
1

A visszaélések bejelentéséről szóló 2019/1937. számú EU-irányelv (Irányelv) rendelkezéseit a magyar jogba a 2023. évi XXV. törvény (Törvény) ültette át. A szabályok átültetésével kapcsolatosan számos gyakorlati kérdés felvetődik, így ezeket az alábbiakban megválaszoljuk.

Minden vállalkozás/szervezet köteles bejelentőrendszert kialakítani?

A szabályok alapvetően a legalább 50 fő foglalkoztatottat foglakoztató vállalkozásokra/szervezetekre vonatkoznak. Ezen létszám alatt a szabályok alkalmazása önkéntes alapon lehetséges, de nem kötelező. Ez alól a törvény 18. §-ában meghatározott szolgáltatók képeznek kivételt [például a a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (Pmt.) hatálya alá tartozó ügyvédek, könyvvizsgálók, könyvelők stb.]. Az ő esetükben foglalkoztatotti létszámtól függetlenül kötelező a szabályok alkalmazása.

A közszférában a fentiektől kissé eltérő szabályok érvényesülnek. A Törvény 30-31. §-ában nevesített állami szerv, helyi önkormányzat, állami szerv vagy helyi önkormányzat irányítása vagy felügyelete alatt álló költségvetési szerv, vagy az állam vagy a helyi önkormányzat tulajdonában vagy a Törvényben meghatározottak tulajdonosi joggyakorlása alatt álló szervezet, gazdasági társaság szintén köteles a szabályok alkalmazására. Ez alól kivételt képezhet a 10 000 főnél kevesebb lakosú település helyi önkormányzata, illetve a helyi önkormányzat, az állami szerv vagy helyi önkormányzat irányítása vagy felügyelete alatt álló költségvetési szerv, valamint ezek tulajdonában álló vagy tulajdonosi joggyakorlásuk alatt álló szervezet, gazdasági társaság, ha 50 főnél kevesebb személyt foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében foglalkoztat. A helyi önkormányzatok, valamint a helyi önkormányzat irányítása vagy felügyelete alatt álló költségvetési szervek megállapodhatnak a belső visszaélés-bejelentési rendszer közös létrehozásáról és működtetéséről.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megismerheti a legfontosabb határidőket és teendőket.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A törvény nem ír elő semmilyen dokumentációt.

Kimaradt a cikkből az is, hogy nincs bírság.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR – mentesített termékkategória

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

EPR-díj

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink