hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos jogegységi döntés a Kúriától! Lazábban kell értelmezni a munkaidő-nyilvántartási kötelezettséget

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkaidő-nyilvántartás a munkáltató alapvető kötelezettsége, melynek pontos részletszabályait azonban a munka törvénykönyve nem tartalmazza. Ezért fontos, hogy a törvényben rögzített alapvető szabályokat a bíróságok hogyan értelmezik. A Kúria Jogegységi Panasz Tanácsának friss 1/2022. JEH határozata ezen szabályokat értelmezi. Cikkünkben összefoglaljuk a döntés hátterét és megállapításait.

Alapvető fontosságú a munkaidő-nyilvántartás

A munkaidő-nyilvántartásnak több funkciója van. Egyrészt a munkavállaló számára tanúsítja (ellenőrizhetővé teszi) a munka- és pihenőidő munkáltató által történő beosztásának részleteit, másrészt ellenőrizhetővé teszi a jogszabályoknak való megfelelést a foglalkoztatásfelügyelet számára.

A munka törvénykönyve (Mt.) 134. paragrafusának (1) bekezdése szerint a munkáltató köteles nyilvántartani a rendes és a rendkívüli munkaidő, a készenlét és a szabadság, valamint az önként vállalt túlmunka tartamát. A munkaidő-nyilvántartás vezetése a munkáltató alapkötelezettsége. Az a körülmény pedig, hogy a munkáltató a törvény által előírt munkaidő-nyilvántartási kötelezettségének nem tesz eleget, illetve, ha egyéb okból a munkaügyi per során sem tudja rendelkezésre bocsátani a munkaidő-nyilvántartásával kapcsolatos dokumentációt, nem eshet latba a munkavállaló hátrányára.

A bíróság ilyen esetben a közvetett bizonyítékok értékelésével állapíthatja meg a munkavállaló által teljesített (túl)munka idejét (BH2009. 120.). A nyilvántartással szembeni egyik legfontosabb elvárás, hogy naprakész legyen, abból ugyanis pontosan ki kell derülnie, mennyi a teljesített rendes és rendkívüli munkaidő, és mikori a készenlét kezdő és befejező időpontja. Arról azonban a törvény semmit sem mond, hogy a munkaidő-nyilvántartást pontosan hogyan kell vezetni. A munkaidő-nyilvántartásnak ugyanakkor hitelesnek és ellenőrizhetőnek is kell lennie.

A Kúria ugyanakkor nemrégiben hozott jogegységi határozatában kimondta: a naprakészség elve nem követeli meg az események azonnali dokumentálását, a a munkaidő-nyilvántartás helye nincs törvényben rögzítve.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen ismertetjük a Kúria-döntést!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink