hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tévhitek a szabadság kiadásáról, a rendelkezési jogról

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munka- és pihenőidő szabályai 2012-ben több tekintetben jelentősen változtak. Sok esetben a változás pontos oka nem ismert, így azok számos esetben jogvita forrásává válnak. Az alábbiakban öt tévedést mutatunk be, amelyek munkaügyi pereket eredményezhetnek. Nem mindegyik kapcsolódik a 2012-ben elfogadott új szabályozáshoz, érdemes azonban a vitás területeket együttesen bemutatni.

1. A szabadság harmadával a munkavállaló rendelkezik

A korábbi szabályozás a jelenlegitől eltérően szabályozta azt a szabadságrészt, mellyel a munkavállaló rendelkezik. Ezt egy arányszámban határozta meg, melyet azonban a 2012-ben hatályba lépő új törvény nem tartott fenn.

A jelenleg hatályban lévő szabály alapján a munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie. Fontos azonban, hogy ezt a szabadságrészt is a munkáltató adja ki, nem a munkavállaló veszi ki.

Arra is rá kell mutatni, hogy habár a szabadság kiadása a munkáltató jogosultsága, előtte minden esetben köteles a munkavállalóval egyeztetni. A munkavállalónak így tehát nem csupán 7 munkanap szabadságra van befolyása.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, melyek a további legjellemzőbb tévedések a szabadság kiadásával, a rendelkezési joggal kapcsolatban.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink