hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkabér, bónusz euróban: kinek adható, és kinek nem?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Magyarországi munkavégzés esetén a munkabért forintban kell megállapítani és kifizetni, de vannak-e kivételek? Számos kérdés merül még fel ennek kapcsán, például, hogy adható-e euróban a bónusz, mi történik, ha mégis abban állapodnak meg a felek, hogy a munkavállaló külföldi pénznemben kapja meg munkája gyümölcsét, áthárítható-e az utalás költsége a munkavállalóra?

Egyre gyakrabban hallani arról, hogy a munkáltató euróban szeretné kifizetni a munkabért, különösen a külföldi tulajdonú anyacégek szorgalmazzák a saját országuk szerinti pénznemben történő kifizetést a hazai leányvállalatok felé. Erre azonban – a munka törvénykönyvében (Mt.) meghatározott kivételektől eltekintve – nincs lehetőség, a munkabért forintban kell megállapítani és kifizetni. Ugyanakkor annak nincs kizáró oka, hogy a munkavállaló béremelésének mértékét az adott valuta forintegyenértékének változásától tegyék függővé a felek. Munkabér alatt alapbért, bérpótlékot és az egyéb bérelemeket is értjük. Ebből következően munkaviszony keretében a bónusz, jutalék sem fizethető ki idegen pénznemben.

További munkajogi szabályokról tájékozódjon a HVG Munkajog 2021 különszámból!

Ha a munkaszerződésben mégis külföldi pénznem szerepelne, az érvénytelen megállapodást eredményez a szerződés ezen része tekintetében, és helyette automatikusan az a szabály lép életbe, miszerint a munkabért forintban kell megállapítani és kifizetni. Ennek során a külföldi pénznemet a munkaszerződés megkötésekor érvényes MNB-árfolyam alapján forintösszegre kell átszámítani és az így megállapított összeg minősül a törvénynek megfelelő, forintban megállapított munkabérnek.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mely esetekben lehet kivételt tenni a fő szabály alól, s átterhelheti-e a munkáltató az utalás költségeit a munkavállalóra, s mikor kell megfizetni a munkabért!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink