hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így gürizhet napi 12 órát munkáltatói utasításra

  • adozona.hu

Átmenetileg napi 12 órában szeretné foglalkoztatni dolgozóit a munkáltató. Megteheti-e, kell-e munkaszerződést módosítania, kell-e túlórapótlékot fizetnie? Olvasónk kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Olvasónk kérdése így hangzott: „A munkaszerződés szerint napi 8 órát kell dolgozni a dolgozóknak, reggel 7-15 óráig. A munka végzés helye is állandó. Szeptember 1-jétől három héten keresztül a munkáltató a dolgozókat napi 12 órában szeretné foglalkoztatni nem a szerződésben rögzített munkahelyen. Egyik csoportot 6-18 óráig, a másik csoportot 18-06 óráig. A fent említett időszak magában foglalja a szombat-vasárnapokat is. Kérdésem a következő: kell-e a munkaszerződésen változtatni erre a rövid időszakra, vagy elég szóban tájékoztatni a dolgozókat? Jár-e túlórapótlék és mely időszakokra?”

Teljes napi munkaidő esetén naptári évenként 250 óra, kollektív szerződés rendelkezése alapján legfeljebb évi 300 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. Abban az esetben, ha a munkaviszony évközben kezdődött, határozott időre vagy részmunkaidőre jött létre, arányosan kell alkalmazni ezt a szabályt – kezdte válaszát Hajdu-Dudás Mária.

Főszabály szerint a jognyilatkozatokat – ha munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása eltérően nem rendelkezik – alaki kötöttség nélkül lehet megtenni, azonban a munkavállaló kérésére a munkáltatónak a jognyilatkozatát akkor is írásba kell foglalnia, ha az egyébként nem kötelező. Ez jelen esetben is igaz, azaz a rendkívüli munkaidőt csak a munkavállaló kérése esetén kell írásban elrendelni. Indokolni nem kell, az írásbeliség követelménye a rendkívüli munka tényére, a munkaidő kezdetére, annak végére vonatkozik. Azaz a munkaszerződést nem kell módosítani, különösen, hogy a teljes napi munkaidő napi 8 óra, mely kizárólag a felek megállapodása alapján emelhető legfeljebb napi 12 órára, ha a munkavállaló készenléti jellegű munkakört lát el, vagy a munkáltató vagy a tulajdonos hozzátartozója.

Amennyiben a munkáltató elrendeli a rendkívüli munkavégzést, annak a munkavállaló köteles eleget tenni. Nem érvényesül ez a szabály abban az esetben, ha a munkáltató a fenti (200, illetve 300 óra) éves kereten felül kötelezi rendkívüli munkavégzésre a munkavállalót, vagy, ha a munkáltató rendszeresen veszi igénybe túlmunkára a munkavállalót.

A munkavállalónak 50 százalék bérpótlék vagy – munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján – szabadidő jár a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben (továbbá a munkaidőkereten felül vagy az elszámolási időszakon felül) végzett munka esetén.

Tehát a felek megállapodása alapján a munkavállaló számára szabadidő is biztosítható, azonban az nem lehet kevesebb az elrendelt rendkívüli munkaidő vagy a végzett munka tartamánál és erre az alapbér arányos része jár.

A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén (tehát ha a munkavállalónak hétfőtől péntekig kell dolgoznia, szombatra és vasárnapra) száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke 50 százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.

Amennyiben tehát például szombatra eleve volt beosztása a munkavállalónak napi 8 órára, de 12 órát dolgozott, 4 órára jogosult 50 százalékos mértékű bérpótlékra. Ha egyáltalán nem volt beosztva, a 12 órára jár az alapbére és 100 százalékos mértékű bérpótlék is.

Arra érdemes ügyelni, hogy ha a munkáltatót nem egy előre nem látható körülmény készteti a túlóra elrendelésére, hanem a rendes üzemelés részeként veszi igénybe a munkavállalót a rendes munkaidején felül, a teljes időszakra megkérdőjelezhető a túlóra elrendelésének jogszerűsége.

Megoldás lehet részben a munkaidő-keret alkalmazása is, célszerűen 3 hétnél hosszabb időtartamra. A munkaidőt ugyanis a munkáltató osztja be az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel.

A munkaidő-beosztást a munkáltatónak legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre írásban kell közölni. Amennyiben ilyen közlésre nem kerül sor, az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó. Lényeges, hogy a munkaidő-beosztásnak személyre szólónak kell lennie. Az életszerűségre és rugalmasságra tekintettel ilyennek minősül, ha a munkáltató egy munkavállalói csoporttal együttesen közli az adott beosztást, és abból kétséget kizáróan megállapítható, hogy közülük melyik munkavállalóra vonatkozik ez a közlés.

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a munkavállaló beosztás esetén a beosztás szerinti napi munkaidő 4 óránál rövidebb (kivéve a részmunkaidőt), illetve 12 óránál hosszabb (kivéve a készenléti jellegű munkakört) nem lehet. A beosztás szerinti heti munkaidő felső határa 48 óra. Ez a felek írásbeli megállapodása alapján a készenléti munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetén 72 órára emelhető. A beosztás szerinti napi, illetve heti munkaidő maximumába a rendkívüli munkaidőt is be kell számítani (ezért jelezte szakértőnk, hogy csak részben szolgálhat megoldásul).

A munkavállalót továbbá hetenként két pihenőnap illeti meg, egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a heti pihenőnapok egyenlőtlenül is beoszthatók. A munkavállaló számára legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani.

A heti pihenőnapok helyett lehetőség van arra is, hogy hetenként legalább 48 órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidőt biztosítson a munkáltató. Sőt, munkaidőkeret esetén (egyenlőtlen munkaidő-beosztásra tekintettel) jogszerű, ha a munkavállalónak hetenként legalább 40 órát kitevő és egy naptári napot magába foglaló megszakítás nélküli heti pihenőidőt biztosít a munkáltató (ebben az esetben a munkaidőkeret átlagában kell legalább heti 48 óra heti pihenőidőt biztosítani).

Figyelembe kell venni azt is ennek során – figyelmeztetett Hajdu-Dudás Mária, hogy vasárnapra rendes munkaidő kizárólag

a) a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben,
b) az idényjellegű,
c) a megszakítás nélküli,
d) a több műszakos tevékenység keretében,
e) a készenléti jellegű munkakörben,
f) a kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben,
g) társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához - a szolgáltatás jellegéből eredően - e napon szükséges munkavégzés esetén,
h) külföldön történő munkavégzés során, valamint
i) a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál foglalkoztatott munkavállaló számára osztható be.

Vasárnapi munkavégzés esetén 50 százalék bérpótlék (vasárnapi pótlék) jár, ha a munkavállaló a rendes munkaidőben történő munkavégzésre kizárólag a 101. § (1) bekezdés d), e) vagy i) pontban meghatározott feltételek alapján kötelezhető (azaz több műszakos tevékenység keretében, készenléti jellegű munkakörben, a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál foglalkoztatott munkavállaló).

A túlórák számához ilyen esetben akként lehet eljutni, ha a munkaidőkeret lejártát követően összesítik a ledolgozott órák számát, ennek során a törvényes munkaidőn felüli munkavégzésért jár bérpótlék.

A munkaidőkeret elrendelése anyagilag kedvezőbb lenne a munkáltató számára, azonban az alkalmazás fenti feltételeit be kell tartani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltatói támogatás lakáshitelhez

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Korhatár előőtti nyugdijas

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink