hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondaná munkaviszonyát? Ezekre ügyeljen, hogy ne érje kár!

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Munkavállalóként kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy a sikeres állásinterjút követően mielőbb kezdeni kellene az új munkahelyén, azonban a felmondási időnk korlátoz ebben. Arra is sok példa van, hogy a dolgozó a határozott időtartamú munkaviszonyából szabadulna, de nem tudja, hogyan.

Határozatlan időtartamú munkaviszony esetén, míg a munkáltató köteles indokolni a felmondását (kivéve a nyugdíjas, illetve a vezető állású munkavállaló esetén), addig a munkavállalót ilyen kötelezettség nem terheli. Felmondását azonban köteles írásba foglalni és a munkáltatói jogkört gyakorló szerv vagy személy felé kell közölni. Életszerűségre törekvő szabály, hogy a bírói gyakorlat hatályos közlésnek ismeri el, ha a munkáltató olyan szervénél, például a munkaügyi osztálynál teszi meg, amelynek feladatkörébe tartozik a nyilatkozatnak a munkáltatói jogokat gyakorló tudomására hozatala. Természetesen postai úton is közölhető a felmondás ajánlott, tértivevényes levél útján (például ha éppen szabadságon van a dolgozó vagy keresőképtelen).

A munkavállaló a felmondása esetén nem jogosult végkielégítésre, a felmondási ideje pedig főszabály szerint 30 nap, mely teljes tartamát köteles munkában tölteni, kivéve, ha attól a munkáltató eltekint és felmenti a munkavégzés alól. A 30 napos felmondási időtől azonban a felek egyező akarattal eltérhetnek, így a dolgozó a felmondás közlése előtt mindenképpen nézze meg a munkaszerződése ide vonatkozó részét, nehogy meglepetés érje. Különösen, hogy az Mt. 69. § (3) bekezdése alapján a felek akár 6 havi felmondási időben is megállapodhatnak.

A másik fontos dolog, melyre ügyelni kell, hogy nem kötöttek-e a felek az Mt. 65. § (2) bekezdése szerinti megállapodást. Ennek lényege, hogy a munkaviszony legfeljebb a kezdetétől számított egy évig nem szüntethető meg felmondással. Ebben az esetben nem tud felmondással élni a dolgozó.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, beszámít-e a felmondási időbe a szabadság és a keresőképtelenség, mi történik, ha a dolgozó nem tudja letölteni felmondási idejét, milyen szabályokra kell figyelni a határozott idejű munkaviszony felmondásánál!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink