hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmentés terhesség alatt – a Kúria döntése

  • adozona.hu

Az alperes a felperes külszolgálatát Magyarország soros elnökségére történt felkészülés időszakában – a felperes terhessége alatt – különösen fontos szolgálati érdekre hivatkozva megszüntette, amely intézkedés a felperes közszolgálati jogviszonya fennállását nem érintette. A peres ügy a Kúriáig jutott.

A felperes keresetében az intézkedés jogellenességének megállapítását, és az alperes kártérítés megfizetésére való kötelezését kérte – szerepel a Kúria közleményében.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság a felperes keresetét elutasította. A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A felperes felülvizsgálati kérelmében az egyenlő bánásmód megsértésére, a várandós munkavállalókra vonatkozó, valamint a férfiak és nők közötti esélyegyenlőségről szóló uniós irányelvekre tekintettel téves jogértelmezésre hivatkozott.

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta, határozatát a következőkkel indokolta:

A perben lényeges, felperes által sem vitatott körülmény volt, miszerint a köztisztviselők tartós külszolgálatáról szóló 104/2003.(VII.18.) Korm. rendelet 18. § (1) bekezdés c) pontja értelmében a felperes külszolgálata jogszabály erejénél fogva megszűnt volna a külszolgálati jogviszony három hónapot meghaladó szünetelésével, amely rendelkezés nőkre és férfiakra egyaránt vonatkozik, ezért e rendelkezés tekintetében nem merülhet fel az esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód elvének megsértése.

A felülvizsgálati eljárásban az sem volt vitatott, hogy Magyarország európai uniós soros elnökségre való felkészülése, a soros elnökséget közvetlenül megelőző időszakban különösen fontos szolgálati érdeknek minősült, és az alperes a felperes külszolgálatát ez okból a diplomáciai területre háruló jelentős plusz feladatok miatt szüntette meg.

A felperes közszolgálati jogviszonya az intézkedés következtében nem szűnt meg. Minthogy a felperes köztisztviselő maradt, a közszolgálati jogviszonyhoz kapcsolódó jogok a felperes által hivatkozott irányelvekre is figyelemmel, valamint a szülési szabadság megillette, e garanciális jogai nem sérültek. A perben megállapítható volt az egyenlő bánásmódról és esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény 7. § (2) bekezdés b) pontja szerint, hogy a felperesi külszolgálat megszüntetésének tárgyilagos mérlegelést követően az adott jogviszonnyal közvetlenül összefüggő, ésszerű indoka volt. Mivel a felperes a felülvizsgálati kérelmében maga sem tette vitássá az általa sérelmezett intézkedés indokának valós és okszerű voltát, az egyenlő bánásmód követelményének további vizsgálata szükségtelen volt. A védendő tulajdonságok nem biztosítanak érinthetetlenséget, csak attól védenek, hogy pusztán azok miatt jogosulatlanul senkit ne érjen hátrány. Ilyen az adott ügyben pedig nem volt megállapítható – olvasható a Kúria közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink