hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkáért csoki: mi minősül bérnek, mikor lehet nem pénzzel fizetni?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd

Egy közösségi oldalon megjelent poszt szerint több mint félmilliárd forintot kapott utasszámlálásra az Építési és Közlekedési Minisztériumtól egy cég, amely a számlálást végző MÁV-kalauzokat nem pénzzel, hanem csokoládéval fizette ki. Fizethet a munkáltató csokival? Mi minősül munkabérnek? Mi a követendő eljárás tévesen kifizetett munkabér esetén?

A munkabért készpénzben vagy a munkavállaló által meghatározott fizetési számlára utalással kell kifizetni. A munka törvénykönyve a munkabérfizetésre vonatkozóan megszorító rendelkezésként tartalmazza, hogy azt utalvány vagy fizetőeszköz helyettesítésére szolgáló más formában kifizetni nem lehet. A munkabér minden esetben pénzbeli juttatás, természetbeni bér megállapítására nincs lehetőség.

Mi minősül munkabérnek?

Az Mt. az egyenlő bánásmód követelményével összefüggésben állapítja meg a munkabér fogalmát, miszerint munkabérnek minősül minden, a munkaviszony alapján közvetlenül vagy közvetve nyújtott pénzbeli és természetbeni juttatás, ám ez csupán e tekintetben alkalmazható. Törvényi definíciója tehát nincs a munkabérnek. Ugyanakkor a kifizetés jogcíme nem mellékes kérdés, kiemelten lényeges például a munkabérre vezetett végrehajtás vagy a munkabér visszakövetelése tekintetében.

A munkáltató által adott juttatás munkabér jellege a kialakult következetes ítélkezési gyakorlat szerint nem az elnevezésétől, hanem annak tartalmától függ. Ezért, ha az adott juttatás a munkavégzésre vagy ennek elmaradására tekintettel jár, azt munkabérnek kell tekinteni.

Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások – videófelvétel

A régi Mt. lehetővé tette természetbeni munkabér megállapítását olyan árucikkben vagy szolgáltatásban, amely a munkavállaló és családtagjai szükségleteinek kielégítéséhez járul hozzá azzal, hogy ennek pénzben meghatározott mértéke a munkabér húsz százalékát nem haladhatta meg. Ilyen szabályt az új Mt. már nem tartalmaz, ennélfogva a természetbeni munkabérben történő megállapodás nem lehetséges. Az elvégzett munkáért csokoládéval fizetni nem jogszerű.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mikor nem tilos a csokoládé, az ebéd vagy a fagyi, mi minősül ellenértéknek, mi a teendő tévesen kifizetett munkabér esetén, s milyen módszerekkel próbálják meg kijátszani egyesek a munkabérből letiltást!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzleti eredmény áfa, egyéb jövedelem könyvelése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Közvetlen de minimis támogatás a tao-bevallásban

Pölöskei Pálné

adószakértő

VP2-4.1.7-21 kódszámú pályázat elszámolása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink