hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az ukrán kormány megtiltotta az állami vállalatoknak a nagy összegű prémiumokat

  • MTI

Megtiltotta az ukrán kormány szerdai ülésén hozott határozatában az állami vállalatoknak, hogy jutalomként nagy összegű bónuszokat fizessenek alkalmazottaiknak az ország jelenlegi gazdasági helyzetében.

A javaslatot Volodimir Hrojszman miniszterelnök terjesztette elő. A kormányfő hangsúlyozta, hogy az állami vállalatok tulajdonosa az ukrán nép, az emberek pedig nem nézik jó szemmel ezt a gyakorlatot. Megegyezte, hogy a tisztességes keresetek és a jó munkáért járó prémiumok ellen természetesen nincs kifogása, de a szemérmetlenül magas jutalmak osztogatása az ország jelenlegi gazdasági helyzetében megengedhetetlen. A miniszterelnök javaslatát a kormány egyhangúlag támogatta – jelentette az UNIAN hírügynökség. 

A döntés hátterében az áll, hogy a Naftohaz ukrán állami gázvállalat felügyelőbizottsága úgy döntött, hogy az óriáscég alkalmazottai között 46,3 millió dollár jutalmat oszt ki a Gazprom orosz gázvállalat fölött a stockholmi döntőbíróságon aratott peres győzelmekért. Ebből a perekben közreműködő mintegy 40 munkatárs között már májusban 20,7 millió dollárt szét is osztottak. A többit a következő három évben készülnek kiosztani, attól függően, milyen ütemben mennyi pénz folyik be az orosz cégtől a megindított lefoglalások útján, mivel Moszkva kijelentette, hogy önként nem hajlandó fizetni, sőt pert indított a stockholmi döntések felülvizsgálatára.
    
Hrojszman már június elején közölte, hogy ellenzi ekkora mértékű jutalmak kiosztását egy állami vállalatnál.
    
Tavaly a gázárral és a tranzittal kapcsolatos vitában is döntő részben az ukrán vállalatnak kedvező határozatot hozott a stockholmi bíróság a Gazprommal szemben. A végső elszámolás alapján az orosz gázóriásnak 2,6 milliárd dollárt kell kifizetnie a Naftohaznak, amit viszont önként nem hajlandó megtenni, ezért Kijev elindította a tartozás behajtását. Arról azonban nem került nyilvánosságra adat, hogy eddig mekkora összeget sikerült a vállalatnak behajtania.

Június közepén ráadásul a Gazprom arról számolt be, hogy egy svéd döntőbíróság leállította a behajtási eljárást. Ezt követően a Naftohaz is benyújtotta saját keresetét az érintett svéd bírósághoz a behajtás leállításának feloldásáért.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink