hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amikor a felmondást nem kell indokolni

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A társasággal munkaviszonyban álló ügyvezető, illetve a vezérigazgató önállóságánál, szakértelménél és felelősségénél fogva sajátos helyet foglal el a munkáltató szervezetén belül, ez a szabályozásban is tükröződik. Náluk a felmondást nem kell indokolni, nincs jelentősége a védett kornak, nem kell nyilvántartani a munkaidejüket, gondatlan károkozás esetén is kötelesek a teljes kárt megtéríteni, valamint nem terjed ki rájuk a kollektív szerződés hatálya.

A nagyfokú rugalmasságot az jelzi, hogy néhány garanciális szabályt kivéve a vezető állású munkavállaló munkaszerződése teljes mértékben mindkét irányban eltérhet a munka törvénykönyve szabályaitól.

A vezető állású munkavállalóknak két csoportját különböztetjük meg.  Az általános vezető: a munkáltató vezetője, valamint a közvetlen irányítása alatt álló és részben vagy egészben helyettesítésére jogosított más munkavállaló. A másik csoportba a minősített vezetők tartoznak, ami azt jelenti, hogy a felek megállapodhatnak a munkavállaló tekintetében a vezetőre vonatkozó rendelkezések alkalmazásában.

Általános vezető

A munkáltató vezetője az első számú vezető, aki főszabály szerint a munkáltatói jogkör általános letéteményese. Ha a munkáltató szervezetét egyidejűleg két vagy több, azonos jogállású személy munkaviszonyban vezeti, akkor valamennyi munkavállalót vezetőnek kell tekinteni.

A vezető helyettesei közül az a vezető állású munkavállaló, aki az első számú vezető közvetlen irányítása alatt áll és jogosult az első számú vezető helyettesítésére. Annak az eldöntése során, hogy egy adott munkavállaló ebben a körben vezetőnek minősül-e vagy sem, a munkakör tartalmának van jelentősége. Azaz nem az elnevezésének, ugyanis a „helyettes” elnevezés önmagában nem igazolja a vezetői jogállást. Azaz azt kell megvizsgálni, hogy a munkavállaló rendelkezik-e olyan feladat- és hatáskörrel, amely lehetővé teszi számára, hogy a munkáltató működésére döntéseivel meghatározó befolyást gyakoroljon.

Minősített vezető

Míg tehát az általános vezető a törvény erejénél fogva minősül annak, addig arra is van lehetőség, hogy a felek a munkaszerződésben maguk állapodjanak meg abban, hogy a munkavállaló vezető állásúnak minősül.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mely szabályoktól lehet és melyektől soha nem lehet eltérni!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kriptovaluta szja

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Napon átnyúló munkavégzés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink