hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: ki kell-e léptetni a munkavállalót, ha eléri a nyugdíjkorhatárt, illetve jár-e neki végkielégítés?

  • adozona.hu

Sokan nem tudják, hogy mit kell tenni, ha egy munkavállaló eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt. Ahhoz, hogy nyugdíj után is dolgozhasson, előtte ki kell-e őt léptetni, illetve jár-e neki végkielégítés ilyenkor? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: a kft. egyik dolgozója lassan eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt. Jelezte, hogy szeretne elmenni egyik nap, a másik nap pedig már nyugdíjasként dolgozna tovább. Kérdés ebben az esetben: ki kell-e őt léptetni? Jár-e neki a végkielégítés (10 évet dolgozott a kft.-nél) felmondási idő és egyéb járandóság? Köszönöm válaszukat!

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

1.
Általánosságban véve az anyagi jellegű juttatások

Ha a munkavállaló él felmondással, abban az esetben a felmondási ideje 30 nap (kivéve, ha munkaszerződés vagy kollektív szerződés ennél hosszabb tartamot állapít meg), mely teljes tartamát köteles munkavégzéssel tölteni, kivéve, ha ettől a munkáltató részben vagy egészben eltekint. Ekkor nem jár végkielégítés a munkavállaló részére.

Amennyiben a munkáltató szüntetné meg felmondással a munkaviszonyt, abban az esetben ezt indokolás nélkül csak akkor tehetné meg, ha a munkavállaló már nyugdíjasnak minősül (ehhez nem kell nyugellátást igényeljen, elegendő, ha betölti a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik). Ekkor sem jogosult végkielégítésre [Mt. 77.§ (5) bekezdése] a munkavállaló.

2. A kérdés szerinti esetre konkretizálva

A hatályos szabályozás szerint amikor a munkavállaló eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, akkor nem kell megszüntetni a munkaviszonyt. Ha igénybe vesz nyugellátást, ha nem, abban az esetben is nyugdíjasnak minősül munkajogi szempontból. Azaz a munkáltató a jövőben indokolás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt, végkielégítés fizetési kötelezettség nélkül. Felmondási időre jogosult lesz.

A munkavállaló tehát nyugodtan dolgozhat tovább azon a napon, amikor már elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt, a feleknek nincs teendőjük. Mivel a munkaviszony nem kerül megszüntetésre, a munkavállalót semmiféle juttatás nem illeti meg (szabadságmegváltás sem). A fenti magyarázatot az áttekinthetőség kedvéért adtam.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tag, biztosított

Széles Imre

tb-szakértő

Vállalkozói tb

Széles Imre

tb-szakértő

Hallgató szakmai gyakorlata

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink