hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: minden munkahelyi balesetről kötelező jegyzőkönyvet készíteni?

  • adozona.hu

Minden olyan balesetről kell üzemi baleseti jegyzőkönyvet felvenni, amely a munkahelyen és az elvégzett munkával összefüggésben történt? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: kifizetőhely vagyunk, a munkavédelemmel kapcsolatos feladatokat külsős cég csinálja. Egyik dolgozónk (szakács munkakör) munkavégzés közben elvágta az ujját, (kisebb sérülés volt mindössze) baleseti ambulancián ellátták a sérülését, betegállományba azonban nem került. Másik dolgozónk, akinek egy rossz lépés miatt bokája kificamodott (munkahelyen történt, munkaidőben – mosodai munkatárs), de a keresőképtelensége mindössze 3 nap volt. (orvosi igazoláson 4 kód). A munkavédelmis nem ad ki jegyzőkönyvet egyik munkahelyi balesetről sem. Ezt azzal indokolják, ha a keresőképtelenség nem keletkezik, illetve, ha a keresőképtelenség nem haladja meg a három napot, akkor nekik nem kell megküldeniük a jegyzőkönyvet. Erre jogszabályra hivatkozik: „(4) *A munkáltatónak a munkaképtelenséggel járó munkabalesetet és a fokozott expozíciós esetet haladéktalanul ki kell vizsgálnia, és a kivizsgálás eredményét munkabaleset esetén a munkabaleseti jegyzőkönyvben, fokozott expozíció esetén a vizsgálati lapon kell rögzítenie.” Jól jár el a munkavédelmi ügyintéző? Tényleg nem kell neki kiállítani jegyzőkönyvet, ha keresőképtelen napok száma a 3 napot nem haladja meg? Mi a tb-kifizetőhelyi oktatásokon azt az információt kapjuk, hogy minden balesetről, ami a munkahelyen történik és az elvégzett munkával összefüggésben történt, jegyzőkönyvet kell készíteni.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) a következőket fekteti le:

64. § (1) Azt a munkabalesetet, amely esetében a munkavállaló több mint három munkanapon át nem volt munkaképes, valamint a foglalkozási megbetegedést és a fokozott expozíciós esetet be kell jelenteni, ki kell vizsgálni és nyilvántartásba kell venni.

A végrehajtási rendelet is megerősíti:

5/1993. MüM rendelet [az Mvt. 64. § (1) és(4) bekezdéséhez]
5. § * (1) A munkáltató minden munkaképtelenséggel járó munkabalesetet, ideértve a bányászati munkabalesetet is (a továbbiakban együttesen: munkabaleset), a bekövetkezését követően köteles haladéktalanul kivizsgálni. A három munkanapot meghaladó munkaképtelenséggel járó munkabalesetet ki kell vizsgálni, nyilvántartásba kell venni és be kell jelenteni. Munkaképtelenséget nem okozó munkabaleset esetén a kötelező egészségbiztosítási ellátásról szóló törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben foglalt szabályokat kell alkalmazni.

Jól mondja tehát a munkavédelmi szakértőjük a fenti megállapításokat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Kezelt vagyon kifizetői státusza

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink