hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kisadózók tb-je a katafizetési mentesség mellett

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
1

A 61/2020. kormányrendelet 1. paragrafusának (10) bekezdése rögzíti, hogy az e jogszabály alapján történő havi katafizetési kötelezettség alóli mentesülés nem befolyásolja a társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultságot és az ellátások összegét. Tehát annak ellenére, hogy – a kedvezményezetti körbe tartozó – kisadózó márciustól júniusig nem fizet adót, a társadalombiztosítási jogállása nem változik, és biztosítottként valamennyi ellátás változatlan feltételekkel megilleti.

A társadalombiztosítási ellátásokra való utalás sok nem főállású kisadózót elbizonytalanított a tekintetben, hogy rájuk is vonatkozik-e a fent említett kedvezmény, hiszen ők e jogviszonyuk alapján eredendően nem jogosultak semmilyen társadalombiztosítási ellátásra.

A jogszabály azonban nem tesz különbséget főállású és nem főállású kisadózó között, a bevezetőben említett rendelet 1. szakaszának (8) bekezdése a tevékenységi feltételnek megfelelő kiadózó vállalkozásokat általánosságban mentesíti a katatörvény szerinti kisadó megfizetése alól. Ez azt jelenti, hogy sem a 25 ezer forintot, sem pedig az 50 ezer forintot nem kell megfizetni, Sőt, a jogszabály alapján a havi 75 ezer forintos adót választók is mentesülnek az adófizetési kötelezettség alól, anélkül, hogy a biztosítottak esetében ez az ellátási alapot csökkentené.

Ez egyben azt is jelenti, hogy a kereseti korláttal érintett főállású kisadózók (például a korhatár előtti ellátásban részesülők) esetében e mentesség tartama alatt szerzett ellátási alapot figyelembe kell venni a kereseti korlát számításánál.

A mentességi szabály egyébként számos esetben a nem főállásúból főállásúvá vált kisadózón segít, hiszen sok kisadózónak (ilyen vagy olyan) módon ezen időszakban szűnt/szűnik meg a heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonya.

Nem kevésre tehető azon kedvezménnyel érintett kisadózók száma sem, akik még a járvány kezdetén – a kedvezményszabályokat megelőzően – bejelentették vállalkozásuk szüneteltetését. Számukra nyilvánvalóan előnyösebb ennek mielőbbi (minimum 30 nap) visszavonása, hiszen a szüneteltetés tartama alatt a biztosítás és így az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság is szünetel, és magánszemélyként „belép” az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésének kötelezettsége.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mivel kell számolniuk a tevékenységüket szüneteltető kisadózó vállalkozóknak, és azoknak, akik egyidejűleg kisadózói és egyéni vagy társas vállalkozói tevékenységet is folytatnak.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A kiürült cégek társas vállalkozóinál továbbra is működik a havi 20 perces munkaviszony. A társas vállalkozó munkaviszonyra léphet és le lehet szállítani a munkaidőt. Akár havi 20 perces munkaviszonya is lehet.

Napi 1 perc. Havi 350 Ft bruttó munkabér.

Törvényes!
Bejelenthető!

Tévhitekkel szemben tényként rögzítem:
- Ügyvezető köthet önmagával munkaszerződést.
- Mindegy, hogy mi van a társasági szerződésben.
- Mindegy, hogy a T1041-en nincs törtszám a munkaidőre
(heti 1 órát kell írni, attól még az heti 5 perc lesz).
- A törvényes kiskaput maga a minisztérium kreálta.
- Még nem hatályos az alsó járulékminimum
(majd 2020.07.01-től jöhet, ha nem halasztják el).
- A NAV konkrét esetekben elfogadta az ilyen rövid munkaidőt.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink