hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Döntött a kormány: akár 70 százalékkal is csökkenthetők a fizetések a látványcsapatsportágakban

  • dr. Nagy András ügyvéd

Egyoldalúan csökkenthetik a látványcsapatsportágak szereplőinek (sportolók, edzők, sportszakemberek stb.) fizetését a veszélyhelyzet idején a sportszervezetek a nemrégiben kihirdetett, a veszélyhelyzet idején alkalmazandó egyes munkajogi szabályokról szóló 142/2020. kormányrendelet szerint.

A koronavírus-járvány miatt a bajnokságok szünetelnek, ennek következtében a legtöbb klub igyekszik csökkenteni a költségeit. Számos egyesületnél (klubnál) jelenleg is folynak a bértárgyalások a játékosok bérének csökkentése kapcsán.

A kormány a nemrégiben kihirdetett 142/2020. számú rendeletben szabályozta, hogy mennyivel csökkenthető a látványsportágak szereplőinek (futballista, vízilabdázó, jégkorongozó, kézilabdázó, röplapdázó, kosárlabdázó, valamint a velük dolgozó sportszakemberek) bére.

Labdarúgás

A  veszélyhelyzet ideje alatt a  Magyar Labdarúgó Szövetség által kiírt versenyrendszerben szereplő sportszervezet az általa labdarúgás sportágban

  • munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében foglalkoztatott hivatásos sportolót, illetve
  • munkaviszony vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében foglalkoztatott sportszakembert

megillető rendszeres havi díjazást írásbeli nyilatkozatával egyoldalúan csökkentheti [kormányrendelet 2. § (1) bekezdés].

A megbízási jogviszony esetén akkor csökkenthető a díjazás, ha a megbízási díjat a számvitelről szóló törvény alapján bérköltségként fizetik ki [kormányrendelet 2. § (2) bekezdés].

  • A csökkentés mértéke legfeljebb 70 százalék lehet [kormányrendelet: 2. § (3) bekezdés].
  • A csökkentett díjazás a veszélyhelyzet megszűnéséig érvényes [kormányrendelet 2. § (4) bekezdés].

A labdarúgás esetében tehát a játékosok fizetése a kihirdetést követően egyoldalúan is módosítható a sportszervezet által, így a klubok akár hetven százalékkal is csökkenthetik a futballisták és a sportszakemberek (például edzők, gyúrók) bérét, ameddig a veszélyhelyzet fennáll.

Egyéb látványcsapatsportok

A kormányhatározat nemcsak a labdarúgásra, hanem az egyéb látványcsapatsportokra is vonatkozik, azonban utóbbiak esetén a sportági szövetségek dönthetnek arról, hogy sportszervezeteik éljenek-e a fizetéscsökkentés lehetőségével.

A  veszélyhelyzet ideje alatt a  látványcsapatsportban működő, országos sportági szakszövetség erre irányuló döntése alapján a szakszövetség által kiírt versenyrendszerben szereplő sportszervezet az általa látványcsapatsportágban

  • munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében foglalkoztatott hivatásos sportolót, illetve
  • munkaviszony vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében foglalkoztatott sportszakembert

megillető rendszeres havi díjazást írásbeli nyilatkozatával egyoldalúan csökkentheti [kormányrendelet 3. § (1) bekezdése].

A csökkentésre a kormányrendelet 2. paragrafusának (2)–(4) bekezdéseit kell alkalmazni, vagyis a megbízási jogviszony esetén akkor csökkenthető a díjazás, ha a megbízási díjat a számvitelről szóló törvény alapján bérköltségként fizetik ki, a csökkentés mértéke legfeljebb 70 százalék lehet, és a csökkentett díjazás a veszélyhelyzet megszűnéséig érvényes.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adott kölcsön kamata

Nagy Norbert

adószakértő

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink