hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Élet az új katatörvény után 3.: mellékállású egyéni vállalkozók lehetőségei

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

Mellékállású egyéni vállalkozóknak tekintjük azokat a vállalkozókat, akik rendelkeznek heti 36 órát elérő munkaviszonnyal, vagy más vállalkozásban társas vállalkozók, vagy esetleg nappali tagozatos egyetemi (vagy középiskolai) tanulók. Jelen cikk ezt a több tízezres vállalkozói réteget szólítja meg. Ezen vállalkozói csoport számára a kata adózási forma kötelező jelleggel véget ér augusztus 31-én. Számukra tehát nincs menekvés, akkor sem, ha kizárólag magánszemélyeknek értékesítettek.

Az kétségtelen, hogy a mellékállású katások igen alacsony, havi 25 ezer forintos tételes adó megfizetésére voltak csak kötelezve. A másik oldalról azonban el kell mondani azt is, hogy ezen jogállásuk semmilyen társadalombiztosítási ellátásra nem adott fedezetet.

Most képzeljünk magunk elé egy főállásban munkaviszonyban dolgozó, tehetséges informatikust vagy mérnököt, aki a munkaviszonya mellett mellékállásban katázott! Ebből a mellékállásból éves szinten még 4 500 000 Ft bevételt tudott elérni különböző cégektől vagy akár magánszemélyektől. Hogyan alakulna az éves adózása egy ilyen mellékállású egyéni vállalkozónak, ha maradhatna a katában?

Bevétel: 4 500 000 Ft

Éves kata: 300 000 Ft (12*25 000 Ft)

Iparűzési adó: 50 000 Ft (2% adómértékkel számolva)

Látható tehát, hogy a tényleges adóteher 350 000 Ft, ami a bevétel arányában mindössze 7,77%-os adóterhet eredményez.

A példabeli vállalkozó azzal fog szembesülni, hogy 2022. szeptember 1-jén már nem adózhat a kata rendszerében.

Ha fenn kívánja tartani az egyéni vállalkozását, akkor vagy normál vállalkozói személyi jövedelemadózás (VSZJA) szerint teljesíti közterheit, vagy átalányadózást választ.

Aki figyelmesen elolvasta a korábbi cikkeinket (Élet az új katatörvény után: milyen lehetőségekkel számolhatnak a kiesők? 1. rész, illetve Élet az új katatörvény után: főállású katás egyéni vállalkozóból átalányadózó 2. rész), az emlékszik: 3 féle adóból tevődik össze egy vállalkozó összes adóterhe, ezt ismét írjuk le:

1. nyereséget terhelő adók,

2. járulék és szociális hozzájárulási adó, melyek számítása nagyon hasonló,

3. iparűzési adó.

Ha a mellékállású egyéni vállalkozó a normál VSZJA szerint kíván adózni, akkor ő is szembekerül a költségelszámolás problémájával. Természetesen ő is kénytelen lesz nyereséget számolni, s az arra jutó 9%-os nyereségadót, majd az osztalékalap után a 15%-os szja-t és 13%-os szociális hozzájárulási adót (ez utóbbit maximum 4 800 000 Ft után) köteles lesz megfizetni.

Jelentkezzen az Adózóna Élet a kata után – alternatívák kisadózás helyett című, július 28-ai webináriumára, ahol bemutatjuk a lehetséges opciókat az egyes adózási formák előnyeivel és hátrányaival!

Ez eddig rendben is van, de mi a helyzet a járulékkal és a szociális hozzájárulási adókkal (2. pontban szereplő adók)?

Nos, az ő esetében nincs kötelező minimális járulékfizetés! Vagyis egy mellékállású VSZJA szerint adózó egyéni vállalkozó kizárólag a vállalkozói kivétje után köteles ezt a két adót megfizetni. Mivel a kivét elszámolása nem kötelező, így könnyen lehet, hogy főhősünk nem is fog járulékot és szochót fizetni. Ha belegondolunk, a kivét igen „drága” költség, tekintve, hogy minden bruttó 100 forintja után 18,5 Ft tb-járulékot, 13 Ft szochót és még 15% szja-t kell fizetni.

Helyesen érezzük ez alapján, hogy egy mellékállású egyéni vállalkozónak nem éri meg vállalkozói kivétet elszámolni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az egyéb részleteket, valamint, hogy mi a helyzet átalányadózásra áttérés esetén!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lízingügylet

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink