hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átlépés a katába: leggyakoribb kérdések és válaszok - I. rész

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló
2

A múlt évben felgyorsult jogszabályalkotás keretében alakultak ki az új kisvállalkozásokra méretezett adózási rendszerek, így – hosszabb gondolkodási, elemzési idő híján - az ezekre való átállás számos kérdést vet és vetett fel, mivel még decemberben is változtak a jogszabályok. Most az olvasóink megszaporodó és ismétlődő kérdései alapján a kisadózók tételes adóját választók, - azaz az úgynevezett „kata” rendszer - átállására vonatkozóan készült a következő összefoglalás.

1. A katába bármikor be lehet jelentkezni, de ha a bt-nk most  evás, azt ki kell jelenteni. Tehát mindenképp ki kell most jelentkezni, ha katások szeretnénk lenni?

Az általános szabályok szerint az eva törvényből kijelentkezésre nyitva álló határidő valóban december 1-jétől december 20-áig tartott. Ugyanakkor az  eva tv. utólag elfogadott módosítása szerint nem kell az eva alól kijelentkezni, ha annak alanya a kata hatálya alá jelentkezik be, ebben az esetben az eva alanyiság ugyanis a törvény erejénél fogva megszűnik. Az eva törvény  új megszűnési jogcíme szerint ugyanis az eva alanyiság megszűnik a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság létrejötte napját megelőző nappal.

2. Hogyan lehet bejelenteni egy bt.-be évközben újabb kisadózót? A kisadazó bt.-t még 2012ben megalakítottuk, de csak a beltag lett bejelentve kisadózónak. Kérdésem, hogy a későbbiek során hogyan lehet a kültagot is bejelenteni kisadózónak?


Erre is lehetőség van, ha a kültag ténylegesen működik a vállalkozásban. Sőt ez gazdasági érdekként is jelentkezik, mivel a bt kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre, amit szintén be kell jelenteni. Ha ezt a szabályt megsértik, a közreműködő tag be nem jelentését, be nem jelentett alkalmazásnak „feketefoglalkoztatás” kell tekinteni. A kata viszony bejelentésére szolgál a NAV változás-bejelentő nyomtatványa (13T201T).

 

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
vaki

Nem világos előttem, hogy az egyéni vállalkozó átlépése 2013 január 1-től kata-ba esetén az adóalapot meg kell-e növelni a tárgy évben beszerzett 100 eFt alatti egyedi értékű tárgyi eszközök értékével. Mit jelent az, hogy e bevételt a továbbiakban mindaddig adóalapot nem érintő bevételként kell nyilvántartani....?

vami

Egyéni vállakozó, ha jan.1-vel KATÁ-ra áttér, akkor a klasszikus ev.időszakot úgy zárjuk le, mintha megszűnne? A jan.-ban esedékes járulékai-melyek a KATÁ-s időszakban keletkeztek, már nem vehetők figyelembe ks-ként, mivel itt már csak bevételi nyilvántartás van?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tag, biztosított

Széles Imre

tb-szakértő

Vállalkozói tb

Széles Imre

tb-szakértő

Hallgató szakmai gyakorlata

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink