hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

NAV-felhívás: új szabályok a kiviteli vám-árunyilatkozatok feldolgozási folyamatában

  • adozona.hu

Felhívás jelent meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján a kiviteli vám-árunyilatkozat feldolgozási folyamatának 2020. szeptember 1-jei változásáról.

A NAV Központi Irányítása Vám Főosztály főosztályvezetője a kiviteli vám-árunyilatkozat feldolgozási folyamatának 2020. szeptember 1-jei változásáról szóló 7014/2020. felhívását a NAV honlapján tette közzé.

A kiviteli vám-árunyilatkozatok feldolgozási folyamata 2020. szeptember 1-jétől megváltozik. A változás érinti a benyújtott vám-árunyilatkozatok feldolgozási idejét és időszakát.

Új szabályok 2020. szeptember 1-jétől

Azok az ügyfelek, exportőrök vagy közvetett képviselők, akik rendelkeznek AEOC/AEOF engedéllyel, vagy nyilatkozattevő nyilvántartásába való bejegyzésre jogosító engedéllyel (nem feltétlenül kiviteli eljárásra), a jövőben megbízható ügyfeleknek minősülnek a kivitel szempontjából. Azok az ügyfelek, akik nem rendelkeznek az említett engedélyek valamelyikével, normál ügyfeleknek minősülnek.

A megbízható ügyfelek kiviteli vám-árunyilatkozatait a NAV váminformatikai rendszere hivatali munkaidőben gyorsított eljárásban, és azon túl is 0–24 órában dolgozza fel, szemben a normál ügyfelek vám-árunyilatkozataival, akik ezen előnyöket nem élvezik.

A normál ügyfelek vám-árunyilatkozatait a NAV továbbra is csak hivatali munkaidőben dolgozza fel.

Ezek a változások készítik elő a zökkenőmentes átállást a 2023. december 1-jét követő időszakra, amikor az érintett ügyfelek már nem lesznek jogosultak az egyszerűsített eljárásra, azonban AEOC/AEOF engedélyük birtokában élvezhetik a 0–24 órás feldolgozás előnyeit.

Háttér

A kiviteli vám-árunyilatkozatok 0–24 órás feldolgozása jelenleg csak egyszerűsített eljárásban – nyilatkozattevő nyilvántartásába való bejegyzésével – lehetséges.

Az egyszerűsített kiviteli eljárás azonban 2023. december 1-jétől csak korlátozottan lesz alkalmazható, és az engedély csak akkor lesz kiadható, ha

♦ nem kell indulás előtti árunyilatkozatot benyújtani; és
♦ a kiviteli vámhivatal vagy azonos a kilépési vámhivatallal, vagy pedig a kilépési vámhivatallal együtt gondoskodott arról, hogy az áruk a kilépéskor vámfelügyelet alatt álljanak.

Ezek a feltételek egyszerre Magyarországon ritkán teljesülnek. Leginkább akkor fordul elő ilyen eset, amikor egy nemzetközi repülőtéri ügyfél csak légi forgalomban szállít árut közvetlenül Svájcba. A Svájcba történő kivitelnél ugyanis – nemzetközi megállapodás alapján – nem kell indulás előtti árunyilatkozatot benyújtani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Innovációs járulék kétéves szabály

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivaalap

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink