11 találat a(z) visszafizetési kötelezettség cimkére

Visszafizetésre kötelező határozat Kérdés

Költségek és ráfordítások ellentételezésére kapott támogatás visszafizetése Kérdés

Új kormányrendeletek: változik a bértámogatás finanszírozása, a NEAK szervezi a védőoltás beadását Cikk

A Magyar Közlöny 2021. évi 16. számában megjelent új kormányrendelet legjelentősebb eleme a bértámogatás finanszírozásának módosítása. Ennek értelmében nem utólag történik majd a kifizetés, hanem támogatási előlegként folyósítják azt.

Munkavállaló felmondása a bértámogatás alatt Kérdés

Nyugdíjszabályok: tartási kötelezettség, bankszámla, behajtás Cikk

Ki kötelezett az árva, illetve az idős ember tartására? Milyen bankszámlára utalható a nyugdíj? Hogyan fizetteti vissza a nyugdíjbiztosító a jogalap nélkül juttatott összegeket? Egyebek között ilyen változtatások szerepelnek a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény több rendelkezését pontosító, T/3127. számon benyújtott törvényjavaslatban.

Szabadságtöbblet kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lányom 2016.11.01-én ment vissza a munkahelyére gyedről, amikor az unokám 16 hónapos volt (2015.05.26-án született). A szabadságát a csed idejére és a gyed első félévére kivette. A férje Németországban dolgozott, úgy volt, hogy 2016.12.20-án már itthon lesz. Sajnos nem sikerült, ezért a lányom írásban kért 2017.01.19-től 2017. február 14-ig ismét fizetés nélküli szabadságot, azaz visszament gyedre. Ténylegesen 2017.02.15-én vette fel a munkát. Mivel a gyed még nem járt le, a munkahelye pedig kifizetőhely, a lányom meg volt győződve arról, hogy a gyedet folyósítják ismét. Most, 2017.11.08-án szóltak neki, hogy több szabadságot adtak ki részére, mint amennyi időarányosan járt volna, követelik vissza a kifizetett szabadság összegét. Kiderült, hogy "a rendszer hibája" miatt a gyed helyett a kifizetőhely továbbra is szabadságot számolt el neki. Arról nem beszélnek, hogy a gyedet viszont utólag kifizetik részére. Én úgy tudom, hogy a 2012.évi I. törvény értelmében a szabadság kiadásáért a MUNKÁLTATÓ a felelős. Találtam egy választ hasonló esetről, melyet Dr . Hajdu-Dudás Mária adott, elég egyértelműen fogalmazta meg, hogy bár a vélemények a jogászok közt megoszlanak, nem követelheti a munkáltató a túlvett szabadságra kifizetett összeget. Szerintem ez vonatkozik erre az esetre is. Nagyon szépen kérem gyors segítségüket, mert alá akarják íratni a lányommal, hogy beleegyezik a visszafizetésbe. Előre is köszönöm szíves segítségüket. Köszönettel: AnderlikI

Jogalap nélkül felvett ellátás: kinek kell visszafizetni és kinek nem? Cikk

Ahogy bármilyen más juttatás vonatkozásában, úgy a társadalombiztosítási és családtámogatási ellátások esetében is előfordulhat, hogy a megállapító téved, és a ténylegesnél magasabb összegben határozza meg az ellátást, vagy éppen jogalap nélkül állapítja meg a jogosultságot. Noha a természetes jogérzék is azt diktálja, hogy a jogszerűen nem járó ellátást vissza kell követelni, a visszafizetésre kötelező határozat nem minden esetben adható ki.

Tulajdonosváltozás körüli teendők Kérdés

Tisztelt Szakértő! Működő bt.-nél tulajdonosváltozás lesz. Milyen kötelezettségek terhelik a céget a NAV, OEP, ONYF stb. tekintetében? Átadható-e a "régi" bt.-ben lévő értékcsökkenési lehetőség – körülbelül.2 millió forint –, a tagi kölcsön régi tulajdonosának a visszafizetési lehetősége részletekben, és egy banki hitel törlesztési kötelezettsége? Egyébként a bt.-nek semmi tartozása nincs, csak ezek a tételek. Sajnos a saját tőke mínuszos jelenleg, mert egy sikertelen üzletet kötött a tavalyi évben. Az átvevő tulajdonosok más tevékenységet szeretnének majd folytatni. Az ügyvéd nem tud ezekben a kérdésekben segíteni. Ugyan nulla forintért szeretnénk átadni a céget, de állítólag ez nem megfelelő. Köszönöm a tanácsait és bármit, amit még javasolni tudna, mert nem szeretnénk bajba kerülni vagy szabálytalanságot elkövetni. Tisztelettel: L.Gy.

Tanulmányi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozó tanulmányi szerződést kötött a munkavállalóval, miszerint, ha egy éven belül felmond, akkor a tanfolyam időarányos részét vissza kell fizetnie. A mindkét fél által aláírt tanulmányi szerződésben az áll, hogy a teljes összeg 150 ezer forint. A munkaviszony egy éven belül közös megegyezéssel megszűnt, így a tanfolyami díj egy részét vissza kell fizetnie a munkavállalónak, amiről számlát is kapott: a 150 ezer forint áfával növelt összegének időarányos részét. Az lenne a kérdésem, hogy jogosan követeli-e a munkáltató az áfa összegét, ha a szerződésben ez nem volt feltüntetve? (A plusz 27 százalék elég nagy teher lenne a munkavállalónak.) Előre is köszönöm a választ!

Lakhatási támogatás visszakövetelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakhatási támogatással kapcsolatban szeretném kérni a segítségét. Társaságunk lakhatási támogatás fizetésével kívánja támogatni dolgozói egy részét, akiknek az állandó lakóhelye a társaságunk székhelyétől (a munkavégzés helyétől) több mint 100 kilométerre található. A támogatás nem automatikusan járna, hanem minden esetben az ügyvezető döntése alapján. A támogatás összegét bérként számolnánk el. A kérdésünk az lenne, hogy kikötheti-e társaságunk a munkaszerződésben, hogy a lakhatási támogatás meghatározott havi része (például a 12 havi része) visszafizetendő a dolgozó által abban az esetben, ha 3 éven belül elmenne a társaságunktól? Nem ütközik ez valamilyen jogszabályi, munkajogi előírásba, hogy egy leadózott juttatásból visszafizetést köt ki a társaság? Szíves válaszukat várva, köszönettel: S. Judit

Szja-kedvezmény - visszafizetési kötelezettség Kérdés

Kettő ügyfelem 2007-ben értékesítették lakásukat, mely miatt adóköteles jövedelmük keletkezett. (alapja: 9.000.000,- illetve 6.000.000,-Ft) Ezt a jövedelmüket lakásépítésre fordították és 3 lakásos osztatlan közös tulajdonú épületet építettek. Tulajdoni hányaduk egyemlő. 2009-ben (VII. hó) használatbavételi engedélyt kaptak, melynek alapján a 2008. évben befizetett szja-t visszaigényelték és vissza is kapták. 2013-ban a 3.-ik lakást értékesíteni kívánják, mivel szeretnék teljesen befejezni az általuk már lakott lakásokat.A lakott épületek bekerülési értéke 16.977.845,-Ft, az eladni kívánt lakás értéke 16.170.154 Ft. Tekintettel arra, hogy a használatbavételtől még nem telt el öt év, viszont a kedvezmény alapjául szolgáló összeget teljes mértékben sját lakás vásárlására fordították, keletkezik-e az igénybevett szja-kedvezmény miatt visszafizetési kötelezettségük? Kérdésem megválaszolását megköszönve, Tisztelettel Muschál Zoltán

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink