286 találat a(z) vám cimkére

Vám könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy gépsort szerzett be továbbértékesítési céllal, holland partnerétől, aki azt Kinából szerezte be, és szállította – közvetlenül – Magyarországra. A vámkezelést cégünk bonyolította, de a megállapodásunk alapján a vámköltséget a holland partner fizette. A kérdésem az lenne, hogy hogyan könyvelem a vámköltséget ilyenkor, illetve könyvelem-e egyáltalán (az adófolyószámlánkon szerepel, és a vámhatározaton is, csak nem mi utaltuk, hanem a holland cég)? Helyes-e, ha ELÁBÉ-t növelő tételként könyvelem a vámhatározat alapján, és egyéb bevételként könyvelem le, mint átvállalt tartozást? Válaszát előre is köszönöm: Kiss Tímea

Importálás Kínából, majd továbbértékesítés EU-ba: vámérték? Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kínában gyártott terméket értékesítenénk Angliába. Két opciónk van: A) Kínából közvetlenül jutna el a termék Angliába – ez esetben ha jól gondolom, nem állítható ki áfamentes számla, annak ellenére sem, hogy Magyarország–Anglia között jön létre a tényleges szerződés (de az áru ugye hiába van a mi tulajdonunkban, mégis 3. országból érkezne az angol céges ügyfélhez)? B) Az áru előbb Kínából Magyarországra érkezik, itt reményeink szerint áfa-mentesen importáljuk (ez vámmentességet nem jelent, tehát azt mindenképp meg kell fizetni, jól tudom?), majd eztán Magyarországról 30 napon belül útra is kelne Angliába- áfamentes számlával. A kérdésem ez lenne, hogy B opció esetén milyen értéket kell megadni a Kína-Magyarország importáláshoz? A nekem megállapított beszerzési árat, vagy pedig rögtön a már a vevőnek szánt (értékesítési) árat? A beszerzés például 13 000 USD, amennyiért eladnám, az 20 000 USD. Melyik érték alapján kerül importálásra Magyarországon a termék? Amennyiben a 13 000 alapján – van-e lehetőség arra, hogy az angliai megrendelő ezt az összeget ne láthassa? (Tehát ne tudja kikalkulálni az én profitommal.) Nagyon szépen köszönöm!

Alapanyag bekerülési értéke iparűzési és társasági adó szempontjából Kérdés

Társaságunk rendszeresen vásárol alapanyagot nem uniós országból, melyet komoly összegű vám és szállítási költség terhel. Kérdésem az lenne, hogy ezt a két tételt könyvelhetjük-e 51-es számlára, azaz – főleg iparűzési adó szempontjából – anyagköltségnek minősíthetjük-e?

Ipari vám visszatérítésének könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nagyon régen könyvelek, de még a gyakorlatomban nem volt olyan eset, amikor a VPOP/NAV a korábban kivetett ipari vám plusz áfatételt visszautalta volna. A határozat alapján a következőképpen kontíroztam: Ipari vám: T814-K4651 Áfa: T368-K465 Áfaátvezetés: T466-K368 De most szeretném a segítségét kérni a visszakönyveléshez. Az áfát biztosan be kell fizetni. Köszönöm: Bné

Kínából beszerzett áru Kérdés

Egyéni vállalkozó Kínából szeretne tárgyi eszközt beszerezni. Az egyéni vállalkozó áfakörbe tartozik. Mi az eljárás menete? Vámot kell fizetnie utána, mely kivetéssel történik? A könyvelésébe lekönyvelhető a számla? Áfabefizetési kötelezettség terheli? Válaszukat köszönöm! Bényi Józsefné

Fontos: tízezrek kapnak levelet a NAV-tól Cikk

A korábbi évektől eltérően korábban, már április elején megkapják a vámhatóság által vezetett vám- és adófolyószámlákról készült egyenlegközlőt és a pótlékértesítőt a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) az adózók, mintegy 36 ezer ilyen értesítést küld ki a hatóság.

Import, vagy EU-s áfa Kérdés

T. Adózóna! A segítségüket szeretném kérni az alábbi ügyben. Adott egy kft., amely kereskedelmi célra árut vásárol. Az áruról a számlát egy Új-Zéland-i cég állította ki. Viszont az árut ennek az Új-Zéland-i cégnek az angol raktárából kaptuk. Az árut vámoltatnunk nem kellett. tehát maga az áru EU-ból jött, viszont hozzá a számla EU-n kívüli. A partner cégtől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy ők vámolták le Angliában, mielőtt feladták nekünk az árut. Kérdéseim: ezt áfa szempontból miként kell kezelnünk? EU-s beszerzésként, de ebben az esetben nincs EU adószámunk. Vagy 3. országos beszerzésként, de nincs vámhatározatunk. Ebben az esetben az Új-Zéland-i cég angol raktárának lennie kell EU adószámának? Ha igen, akkor annak rajta kellene lennie a kapott számlán? Válaszukat előre köszönöm.

Pálinkát főzne, főzetne? Az új szabályok szerint ezt kell tennie! Cikk

Januártól már csak párlatadójegy birtokában főzhető, illetve főzethető pálinka. A NAV honlapján megjelentette az adójegy igényléséhez szükséges nyomtatványt, továbbá közölte az ehhez szükséges tudnivalókat.

Hanyagolja holnap a NAV-ot! Cikk

A nemzetközi vámnap miatt kedden a megyei adó- és vámigazgatóságok vám- és pénzügyőri részlegei, valamint a regionális bűnügyi igazgatóságok csökkentett létszámmal látják el feladataikat.

Adó- és vámügyek kezelése: ez lesz januártól Cikk

Januártól egységes lesz a vállalkozások adó-, illetve vámfolyószámlája, azt egyben vezeti a NAV – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Import USA-ból, importáfa és vám, majd EU-s továbbértékesítés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az USA-ból (tehát 3. országból) fogok élelmiszeraroma-alapanyagokat importálni. Majd ezek az anyagok magyar adóraktárba érkeznek, vámot és áfát fogok fizetni utána. Átszállítom a saját raktáramba. Az anyagokat továbbértékesítem EU-tagállamokba (főként Szlovákiába). Az EU-s értékesítés uniós áfás, azaz 0 százalékos, mert majd a vevő fogja megfizetni a hozzáadottérték-adót a saját országában. De mi lesz azzal az áfával, melyet én korábban a vámmal együtt megfizettem? Feltételezem, hogy a vám marad az államnál, mert azt meg kell fizetni, de az importáfáz vissza lehet igényleni ebben az esetben? Mert belföldi értékesítésnél vissza lehet, de EU-n belülinél mi a helyzet? Kérem, hogy írja meg tételesen a menetét, hogy teljesen képbe kerüljek. Továbbá kérem, hogy szemléltesse egy 1000 forintos példán keresztül, hogy számszakilag is lássam. Előre is köszönöm szíves segítségét. Üdvözlettel, Kálmán Lajos Csaba

Külföldön nyaral? Ezeket hozhatja át a határon Cikk

A külföldön turistáskodóknak nem árt tudni, hogy mit vihetnek ki és mit hozhatnak át a határon.

EU-s tagországból magánszemélyként beszerzett használati cikk Kérdés

Tisztelt Szakértő! EU-n belüli webáruházból (UK) magánszemélyként szeretnék néhány ruházati terméket és tollaslabdaütőt vásárolni saját használatra. (A termékek értéke 20-25 000 forint közötti, szállítási díjjal együtt.) Szeretném megkérdezni, hogy ezzel kapcsolatban keletkezik-e valamiféle vám-/adófizetési, bejelentési kötelezettség? A szállítási feltételeknél az alábbi információ szerepel ezzel kapcsolatban: "Importvám. Az Ön által megrendelt termékeket a szállítási címre érkezéskor vám- és adófizetési kötelezettség terhelheti. A vám- és adófizetési kötelezettség teljesítéséért Ön felelős. Az Etail e terheket nem befolyásolja, mértéküket előre jelezni nem áll módjában." Viszont nem tesz különbséget, hogy EU-n belülre vagy EU-n kívülre szállít. Nagyon várom szíves visszajelzését és információit. Előre is köszönöm.

Izrael felfüggesztette az adóbevételek átutalását a palesztinoknak Cikk

Izrael felfüggesztette a Palesztin Hatóságnak járó vám- és adóbevételek folyósítását válaszul arra, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök benyújtotta Palesztina csatlakozási kérelmét a Nemzetközi Büntetőbírósághoz (ICC) - közölték hivatalos források szombaton.

Külföldről rendel, vagy oda küld karácsonyi ajándékot? Erre figyeljen! Cikk

Interneten rendel árut, ajándékot kap amerikai nagybácsijától? Vagy inkább küldene valamit karácsonyra külföldön élő gyermekének? Milyen esetekben, milyen értékhatár fölött kell vámot fizetni? Itt van a NAV tájékoztatója,

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vagyonkezelő alapítvány

Pölöskei Pálné

adószakértő

Iparűzésiadó-előleg

Pölöskei Pálné

adószakértő

Térítésmentes átadás civil szervezet

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink