59 találat a(z) utazási iroda cimkére

Utazási iroda – ELEKAFA Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar utazási irodaként külföldi (EU-tagállam) utazási irodák részére értékesítünk EU-s utazási csomagokat, az utazási irodák ezeket a csomagokat továbbértékesítik, így ezen tevékenységünk tekintetében nem tartozunk az utazásszervezésre vonatkozó különös szabályok alá. Kérdésünk az lenne, hogy EU-s szállásköltség, éttermi szolgáltatások után visszaigényelhetjük-e a tagállamoktól az általános forgalmi adót, valamint jól tudjuk-e, hogy ezt az ELEKAFA nyomtatványon tehetjük meg? Válaszukat előre is köszönjük!

Külföldi napidíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy utazási irodánál, mely autóbuszos utakat szervez külföldre a sofőr részére napidíjat fizet. Ez a törvény alapján napi 40 euró lehet. A kérdésem, hogy ebben az esetben ez adóköteles-e, tehát a 30 százalék adómentes és az a fölötti rész adóköteles-e, vagy a teljes összeg kifizethető a sofőr részére a tevékenység speciális jellegére vonatkozóan. Várom válaszukat.

Fejlesztési tartalék feloldása külföldi ingatlanra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda ingatlant (szálloda, amelyet üzemeltetni fog) vásárol Spanyolországban. Erre a spanyolországi beszerzésre felhasználhatja-e az előző években képzett fejlesztési tartalékát, ha itt is, ott is (Spanyolországban és Magyarországon is) fog tevékenységet végezni? A tevékenység miatt Spanyolországban is létesíteni kell telephelyet, így kérdéses, hogy a vásárolt ingatlan (szálloda) értékcsökkenését hol lehet elszámolni (Spanyolországban vagy Magyarországon)? Köszönettel: Reményiné

Utazási iroda áfa arányosítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérem, hogy az alábbi kérdésben szakmai álláspontjukról tájékoztatni szíveskedjenek! Utazásszervező iroda közösségi és harmadik országba irányuló utakat is szervez. A levonható áfa meghatározásakor egyes – az utakhoz közvetlenül nem kapcsolódó – beszerzéseinek előzetesen felszámított áfa összegét arányosítással bontja meg levonható és le nem vonható áfa összegre az áfatörvény 5. számú mellékletében foglaltak szerint. A számításhoz többek között meg kell határozni az adott időszak adólevonásra jogosító és adólevonásra nem jogosító szolgáltatásnyújtásainak adó nélkül számított ellenértékét. A kérdésem arra vonatkozik, hogy a közösség területén kívül, harmadik országba irányuló utak ellenértékét az adólevonásra jogosító vagy az adólevonásra nem jogosító bevételek között kell-e figyelembe venni az arányosításkor? Molnár Anikó

Utazásszervezők, figyelem: jönnek az új szabályok! Cikk

A kormány hatályon kívül helyezné az utazásszervezők szakmai minősítő vizsgájáról szóló rendeletet, helyette felsorolná azokat a szakképesítéseket, amelyekkel betölthetők ezek a munkakörök – az erről szóló rendelet tervezete a kedden jelent meg a kormány honlapján.

Ki buktatja vajon le a lúzer adócsalót? Cikk

Azt gondolhatnánk, hogy egy adócsalót a fényűző életmódja buktatja le. A látványos jólét szemet szúr először a szomszédságnak, majd – általában az előbbiek hathatós segítségével – az adóhivatalnak. Pedig az is lehet, hogy a peches „adóoptimalizáló” vesztét cége csődje okozza. Vagy fordítva.

Adócsalással gyanúsítják az utazási irodák tulajdonosát Cikk

Munkáltatással összefüggésben elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó adócsalással gyanúsítja a tunéziai Ali Ben Hamrounit, a 2013 augusztusában fizetésképtelenné vált Best Reisen és Medina Tours utazási irodák tulajdonos-ügyvezetőjét a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) Közép-magyarországi Regionális Bűnügyi Igazgatósága – értesült a privatkopo.hu.

Árfolyam Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kimenő számlákon milyen árfolyamot kell feltüntetnem? Utazási irodáknál speciális számlázási lehetőségek vannak. A számlakiállítás szinte minden esetben megelőzi a teljesítés idejét, mivel a tényleges teljesítés a hazaérkezés napja. A számlázásnál még nem tudjuk a teljesítéskori árfolyamot. Több utazási iroda működésével kapcsolatos fórumon is elhangzott, hogy a NAV véleménye szerint nem szükséges előleg és végszámlát kiállítanunk, ha a kiállított számla a teljes összegről szól. (Ez speciálisan csak az utazási irodáknak megengedett könnyítés a felesleges számlakészítés elkerülése miatt.) Ebben az esetben milyen árfolyammal számolok? A fizetés is a teljesítés előtt történik, de nem a számla kiállításának a napján.

Utazási iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda szolgáltatáscsomagokat értékesít. Azt tudom, hogy a csomag legalább két közvetített szolgáltatásból kell, hogy álljon. Vannak olyan csomagjaik, amelyekben közvetített szolgáltatásként idegenvezető, belépők, éttermi szolgáltatás van, és a szállítás pedig saját busszal történik. A közvetített szolgáltatások áfája nem vonható le. Ezeknek a szolgáltatásoknak az elszámolásával nincs gondom. A saját busz elszámolása okoz problémát. Ezt milyen módon tudom beépíteni a csomag elemei közé, és milyen módszerrel tudom megállapítani a a költségértékét? Mivel a saját szolgáltatás értéke pontosan nem meghatározható, hiszen az például a buszvezető arányos bére, üzemanyagköltség, értékcsökkenés, stb. elemekből tevődik össze. Úgy gondolom, hogy a saját szolgáltatás értékét talán nem is kellene beépítenem a csomag költségelemei közé, hiszen már egyszer ezek el lettek számolva (bérköltség, üzemanyagköltség, értékcsökkenés). Azt szeretném tudni, jól gondolom, hogy csak a ténylegesen közvetített szolgáltatások értékét tudom beállítani az árréscsökkentő tételek közé? Kérem esetleg egy példával vezesse le az árrés-megállapítás módszerét abban az esetben, ha a csomag elemei között saját szolgáltatás is van. Segítségét előre is köszönöm: Pállné P. Éva

Utazási iroda – idegenforgalmi adó számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda belföldi szállások értékesítésével is foglalkozik. A szálloda az irodának számláz és a számlákon rendszeresen feltüntetik az idegenforgalmi adót. Érdeklődnék, hogy ez szabályos? Nem közvetlenül az utas felé kellene ezt számlázni? Ha nem szabályos ez a számlázás, az iroda milyen számla kiállításához ragaszkodjon? Ha szerepelhet az adó a számlán, akkor ez két szolgáltatásnak minősül és az irodának csomagként kell kezelnie? Üdvözlettel: Pállné Éva

Utazásszervező árrés adózása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Utazási iroda, ha saját szervezésű utat szervez utasainak, akkor elviekben az árrés-adózás szabályai szerint kell eljárni. De az áfatörvény 211. §-a kimondja: (1) Abban az esetben, ha az utazásszervezési szolgáltatás teljesítéséhez szükséges, a 206. § (1) bekezdésének a) pontjában említett más adóalany által teljesített szolgáltatásnyújtás,termékértékesítés teljesítési helye a Közösség területén kívül van, az utazásszervezési szolgáltatás nyújtása a 110. § (1) bekezdésének értelmében – mint közvetítői szolgáltatás nyújtása – mentes az adó alól. Így, ha a saját szervezésű út a Közösség területén kívülre esik, akkor mentes az adó alól, és nem is vonatkozik rá az árrés adózása? Vagy, ha igen, akkor miért, mert értelmezésünk szerint emiatt nem érvényesül az árrés áfa, illetve adó. Segítségüket előre is köszönöm!

Áfaemelés, utazási irodák, számlázás: mi változik 2009-ben? Cikk

Júliustól 20-ról 23 százalékra emelik az áfakulcsot, de az emelés nem vonatkozik az 5 százalékkal adózó gyógyszerekre, könyvekre, újságokra, illetve a vakok segédeszközeire - ez 2009-ben a legjelentősebb változás az általános forgalmi adótörvényben. Feltéve, ha a két hét múlva benyújtandó kormányjavaslatot megszavazzák a parlamentben. A már életbe lépett változások közül a legfontosabb az utazási irodákat, az utazásszervezéssel foglalkozókat érinti.

Az APEH eddig ritkán kért ügyféladatot utazási irodától Cikk

Százezerből jó, ha 15 esetben fordul az adóhivatal a hazai utazási irodákhoz vagyonosodási vizsgálattal összefüggésben – írta szerdai számában a Világgazdaság, hozzátéve, az általuk megkérdezett autókereskedők pedig egyetlen adatkérésről sem számoltak be.

PM: nincs automatikus adatszolgáltatási kötelezettsége az utazási irodáknak Cikk

Az utazási vállalkozásoknak, irodáknak nincs automatikus adatszolgáltatási kötelezettsége az adóhatóság számára – közölte a Pénzügyminisztérium (PM) cáfolva azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint a hazai utazási vállalkozásoknak automatikusan tájékozatni kellene az APEH-et nagy értékű utazásokat vásárló ügyfelekről.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Biztosítási adó sávváltozás 2024

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Átalányadós továbbszámlázása

Lepsényi Mária

adószakértő

Fakitermelésből származó jövedelem

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink