7 találat a(z) termőföld-értékesítés cimkére

Mezőgazdasági őstermelő termőföld-értékesítése 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő, tisztelt Lepsényi Mária! Több választ találtam ebben a témában, de szeretnék megerősítést kérni. Ügyfelem 2002-ben vásárolt termőföldet, melyen mezőgazdasági tevékenységet folytatott. 2018-ig erre a területre MVH-támogatást kapott, őstermelői bevétele keletkezett a termények értékesítéséből. Őstermelőként tételes költségelszámolást alkalmaz. A földterületet 2019-ben értékesítette, akkor már nem kapott támogatást. A vevő nyilatkozott: földműves, helyben lakó szomszédnak minősül, kötelezettséget vállal, hogy 5 évig maga használja. A szerződésben az eladó magánszemély adatai szerepelnek (adószám stb. nincs feltüntetve). Az eladási ár 5 000 000 Ft, az eredeti vételár 180 000 Ft. Kérdésem a következő: jól értelmezem-e, hogy a földértékesítésből származó bevétel nem ingatlanértékesítésből származó jövedelemként, hanem őstermelői bevételként adózik? Amennyiben őstermelői bevétel, akkor vele szemben elszámolható a beszerzésre fordított összeg. Sajnos ebben az esetben túllépi a 4 milliót a bevétele, minimális számlával rendelkezik, igénybe veheti a 40% költségátalányt. Mivel jelentős összegről van szó, szeretnék helyesen eljárni. Köszönettel: Mlinár Jánosné

Termőföld-értékesítés Kérdés

Ismerősöm – aki egyébként őstermelő – 2016-ban értékesített termőföldet. Ezt a termőföldet, mint magánszemély vásárolta 2006-ban, az őstermelői igazolványát 2008. 01. 02-én váltotta ki növénytermesztési tevékenységre. A termőföldet nem vette nyilvántartásba az őstermelői tevékenységénél. Költséget nem érvényesített ezzel kapcsolatban. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben a termőföld-értékesítés után magánszemélyként vagy őstermelőként kell adóznia? Amennyiben magánszemélyként adózna a földértékesítésből származó bevétel után, akkor adómentes lenne, mivel az adásvételi szerződésben a vevő lenyilatkozta, hogy a vétel birtokösszevonás céljával jött létre. Ha viszont őstermelői bevétel lenne, akkor adózás szempontjából nagyon rosszul járna, ezzel az összeggel ugyanis meghaladná az őstermelői bevétele a 8 millió forintot, így nem vehetné igénybe a kistermelői költségátalányt, és ez esetben nem érvényesülne a birtokösszevonás adómentessége. A NAV-nál olyan információt kaptam, hogy mivel kapott területalapú támogatást, ezért őstermelői bevételként kell elszámolnia a termőföld-értékesítést. Ezzel azért nem értek egyet, mert területalapú támogatást nemcsak a saját földje után kap,h anem a bérelt föld után is, vagyis nem az kap támogatást, akinek a „nevén van a föld”, hanem aki „használja” (földhivatali igazolást kell benyújtani, hogy mekkora területet „használ” az őstermelő.) Vagy például egy nyugdíjas, akinek van egy kertje évtizedek óta, és a nyugdíját kiegészíti zöldségértékesítéssel, ha földet ad el, akkor az abból származó bevétel is őstermelői bevétel lesz?

Termőföld-értékesítés, szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2004-ben ajándékozás útján termőföldhöz jutott. A termőföld értéke 678 800 forint, az ajándékozási illeték pedig 53 910 forint volt. A magánszemély ezt a termőföldet 2015-ben eladta egy regisztrációs számmal rendelkező személynek, aki nyilatkozott, hogy a földet maga használja, és legalább 5 évig más célra nem hasznosítja. Az eladási ár 1 403 forint volt. A magánszemélynek ezzel összefüggésben milyen összeget kellett a 2015-ös szja-bevallásában szerepeltetnie, és mennyi az adófizetési kötelezettség? Milyen adókedvezményt tud érvényesíteni? Válaszát köszönöm.

Termőföld-értékesítés közérdekű célra II. Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Ismét a "Termőföld-értékesítés közérdekű célra" cimű kérdés. Szó sincs kisajátításról. ADÁSVÉTELI SZERZŐDÉS keretében eladta a magánszemély a termőföldet, és az adásvételi szerződésben konkrétan szerepel a 2013. évi CXXII. törvény 11. § (2) bekezdésének c) pontjára való hivatkozás. A kisajátítás az más, az egy hatósági (közhatalmi) beavatkozás, amelyre kivételesen kerülhet sor. Kifejezetten csak akkor lehet az ingatlan tulajdonjogát kisajátítással megszerezni, ha az adásvétel útján nem lehetséges! Ilyenkor a kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvényre hivatkozva határozattal közli a hatóság a kisajátítás tényét, s az eljárásra a közigazgatási eljárás szabályai vonatkoznak. Az általam kérdezett esetben ADÁSVÉTEL történt a 2013. évi CXXII. törvényre hivatkozva két szerződő fél között, a szerzés jogcíme: adásvétel! A 'közérdekű' jelző azért szerepel a szerződésben, mert az önkormányzat csupán a 2013. évi CXXII. törvényben (földforgalmi törvény) részletezett – közérdekű – célokra vásárolhat termőföldet. A kérdéses esetben településfejlesztési célra történt a vásárlás. 1./ Az 1995. évi CXVII. törvény 1. sz. mell. 9.5.11 db) pontját nézve a termőföldeladás jövedelmének adómentessége fennáll az eredeti kérdésem szerint? S az eredetileg írt kérdésem 2./ pontjára – miszerint ha mégis adóköteles a jövedelem, akkor a szerzés időpontjától számítva a hatodik évtől csökkenthető az adóalap, vagyis a számított összeget évenként 10-10 százalékkal csökkentve kell megállapítani az adó alapját? – is várom a választ.. Előre is köszönöm.

Termőföld-értékesítés közvetítésének áfatartalma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. termőföld-értékesítés közvetítésével, lebonyolításával szándékozik foglalkozni. A sikeres szerződéskötést, átírást követően közvetítői díjat, jutalékot szeretne kiszámlázni. E díj kiszámlázásakor milyen áfamértékkel kell számolni? Lehet mentes abban az esetben, ha a termőföld-értékesítés is mentes?

Termöföld-értékesítés – szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Termőföld-értékesítéssel összefüggésben szeretnék segítséget kérni. Örökhagyó 1967-ben hunyt el. 2014-ben derült rá fény, hogy a gyermekei örököltek termőföldet, így új hagyatéki eljárást indult. A két gyermek között a kedvezménnyel érvényesíthető 200 ezer forint kedvezményt 50-50 százalékban megoszthatom, de az szaj-törvény 60 paragrafus (1)-(2) bekezdései értelmében az öröklés szerzésének időpontja megegyezik az örökhagyó halálának napjával. Ennek figyelembe vételével valóban lehet adómentes a 2014-ben el is adott termőföld? Válaszát előre is köszönöm: Novák Produkt Kft.

Termőföld-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném segítségét: magánszemély 2014. 04. 26-án értékesített "rét" megjelölésű ingatlanokat. Nyilatkozhat-e a vevő (az adómentesség érdekében: szja-törvény 1. melléklet 9.5. pont), ha az állattartó telep 2014. május 22-én került bejegyzésre? Adómentes lesz az ingatlan-értékesítés? Az eladó 2012-ben haszonbérleti szerződést kötött a fenti ingatlanra. Kell emiatt jövedelmet bevallania a 2014. évi bevallásában? Köszönöm a segítségét.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink