41 találat a(z) telekadó cimkére

Korrigált forgalmi érték bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha egy önkormányzat az építményadó és/vagy a telekadó alapjának meghatározásakor az ingatlan korrigált forgalmi értékét veszi alapul, akkor az adózónak van-e adóalap-változás bejelentési kötelezettsége az önkormányzat felé, ha az ingatlan ugyan a tulajdonában marad, de az értéke a piaci viszonyok megváltozása okán csökkenhet/nőhet? Milyen dokumentum(ok) szolgál(hat)nak ennek az értékváltozásnak (adóalap-változásnak) az alátámasztására? Ha az önkormányzat kezdeményezi az adóalap-változást, mivel tudja ezt hivatalosan, jogszerűen alátámasztani? Válaszukat előre is köszönöm Szekeres Zsolt

Építmény-, telekadó és társai: amit tudni kell a részletekről Cikk

Közeledik a különböző helyi adók idei második részletének befizetési határideje. Az ingatlanárak elszabadulása miatt nagy körültekintést igényel az adózóktól, hogy egyre több önkormányzat a korrigált forgalmi érték alapján adóztatja az építményeket és a telkeket. Felhívjuk a figyelmet más helyi adók megállapítási sajátosságaira is.

Itt az idő: fizetni kell az adóelőlegeket! Cikk

Két héten belül fizetni kell a helyiadó-előlegeket.

Új előírások a helyi adókban Cikk

Az iparűzési adótól a telekadón át az építményadóig módosul a helyi adókról szóló törvény, javarészt 2017-től, de némelyik passzus már az idén.

Az iparűzési adótól a katáig: változások a helyi adókban Cikk

Kata, iparűzési adó, építményadó, telekadó, új fogalmi definíciók: az adócsomag számos ponton változtat a helyi adókról szóló törvényen.

Helyi adók Kérdés

Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték egy ingatlanra, hogy üzemközpont. Az adózó úgy nyilatkozott, hogy az üzemközponthoz 8 ingatlan tartozik, és mivel az üzemközpont mezőgazdasági hasznosítást jelent, ezért mentesül a telekadó, építményadó alól, mivel minden – még az iroda művelési ágú épület is – összefügg a mezőgazdasággal. Az építményadóban csak a Htv. 13. § h) pontja ad mentességet, de ebben nem szerepel üzemközpont. A telekadóban pedig a 19. § b), illetve d) pontja, de itt sem olvasható üzemközpont-mentesség. Számomra egyértelmű, hogy nem kaphat mentességet, de hogyan kezelendő az ügyfél nyilatkozata, ugyanis az Art. 97. § 5. pontja szerint bizonyítási eszköz és bizonyítékok: ... az adózó nyilatkozata?

Az adó megállapításához való jog Kérdés

Az Art. 164. § (1) bekezdése szerint "az adómegállapításhoz való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított öt év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, bejelentést kellett volna tenni". Kérdésem: A mai napon hozott és átvett határozatba (ami 2016 januárjában fog jogerőre emelkedni) jogszerűen állapítanak meg 2010. évi telekadót?

Fontos adóbefizetési határidő közeleg! Cikk

Magánszemélyekre és a vállalkozásokra is vonatkoznak a holnapi határidők: szeptember 15-éig kell megfizetni a helyi adókat, illetve adóelőlegeket.

Ingatlan értékesítésekor építmény- és telekadó áthárítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha ingatlan adásvételekor a szerződő felek abban állapodnak meg, hogy a vevő a birtokba adás napjától viseli az esetleges adókat (például építményadó, telekadó), akkor az eladónak milyen bizonylatot kell kiállítania a vevő részére az időarányos építmény- és telekadóról? 1. Az időarányos adók a vételár járulékos költségei lehetnek (áfaalap részét képezi): A számla kibocsátója a vételár végszámlájában az időarányos adók összegét is kiszámlázza a vevő felé, a vételár áfamértékével megegyezően (áfa-mentes/fordított áfás/egyenes áfás)? 2. Áfakörön kívüli tétel lesz: A vevő adásvételi szerződés, vagy az eladó díjbekérője alapján fizeti meg az időarányos adókat? Köszönöm, Szekeres Zsolt

Ők sem úszhatják meg az iparűzési adót és a telekadót Cikk

Vállalkozási jövedelemnek számít-e egy sportegyesület reklámtevékenységből és bérleti díjból származó bevétele? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Sportegyesület Kérdés

Tisztelt Szakértő! A sportegyesület milyen esetben nem fizet iparűzési adót és telekadót? Ha reklámtevékenységből és bérleti díjból van bevétele, hogy a működését fenn tudja tartani, akkor ez vállalkozási tevékenységből származó jövedelemnek számít-e? Köszönettel.

Építmény- és telekadó kivetés Kérdés

Társaságunk nonprofit gazdasági társaság. Társasági adó fizetési kötelezettsége eddig nem volt, amiről tájékoztatta a helyi önkormányzatokat. Az egyik önkormányzat az építmény- és telekadó tekintetében nyilatkozatunkat félreértve kivetésében mentesítette társaságunkat az építmény- és telekadó alól. Mi ezt nem vitattuk, hiszen véleményünk szerint a helyi adó törvény lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzat nagyobb kedvezményt nyújtson, mint amit jogszabály nevesít. Most arra hivatkozva, hogy a nyilatkozatunk "nem volt helytálló", ezért 2008-tól kéri a bevallások pótlását, és feltételezem, ki fogja vetni visszamenőlegesen az adót. Mi sosem nyilatkoztuk azt, hogy a mentesség megillet bennünket az építmény- és telekadóra is, csak azt nyilatkoztuk, hogy nem fizettünk a megelőző adóévben társasági adót. Az, hogy az önkormányzat a nyilatkozatunkat hogyan értelmezte, nem a mi felelősségünk. Mi olyan határozatot kaptunk évekig, hogy mentesít az önkormányzat a fizetési kötelezettség alól. Véleményünk szerint az Art. 127. § (2) bekezdése alapján csak a jövőre nézve áll jogában az önkormányzatnak adóját kivetni, visszamenőlegesen nem. Várjuk szíves véleményüket.,

Telekadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy önkormányzat illetőségi területén bevezette a telekadót. Birtokomban van egy 1300 négyzetméteres földterület, amely földhivatali bejegyzés szerint adóköteles lenne, de évek óta folyamatosan mezőgazdasági művelés alatt áll. A helyi adó törvény szerint, ha rendszeresen és folyamatosan mezőgazdasági művelést folytatnak a területen, azt nem lehet adóztatni. Kérdésem: kinek kell bizonyítani, hogy a terület mezőgazdasági művelés alatt áll? Én, mint adózó, bevallást nyújtok be a helyi önkormányzathoz, hogy van egy területem, ami telekadó-köteles lenne, de mezőgazdasági művelést folytatok rajta. Évek óta szántjuk, vetjük. Az önkormányzat azt várja a tulajdonosoktól, hogy az MVH-val igazoltassa, a területet művelik, nem elég a bevallás tényszerű benyújtása. Nekem az az álláspontom, hogy ha az önkormányzat vitatja a bevallás valódiságát, neki kell bizonyítani az ellenkezőjét. Vagyis nem nekem kell hatezer forintos illeték fizetése mellett kérni az MVH, illetve a falugazda segítségét a bizonyításra, hanem annak az önkormányzatnak, amely vitatja a bevallásom valódiságát. A fenti ügy tisztázása érdekében szeretném kérni az önök szakmai segítségét.

Új adók elburjánzására lehet számítani a településeken Cikk

Jószerivel csak a fantázia szab határt az új adóknak, miután az Országgyűlésnek a múlt héten T/1705-ös számon benyújtott törvényjavaslat viszonylag kevés korlátot szabva települési adók kivetésével hatalmazza fel az önkormányzatokat. A helyi adókkal kapcsolatos többi módosítási javaslatot is bemutatjuk.

Szigorodik a veszteségelhatárolás, jön a települési adó, különadó a befektetési alapokra Cikk

A jelenleginél még nehezebb lesz elszámolni az átalakulással, cégfelvásárlással átvett veszteséget, adóalap-kedvezmény vehető igénybe a felsőoktatási intézmény támogatása után, új adót vethetnek ki az önkormányzatok. Folytatjuk az Országgyűlésnek tegnap benyújtott 2015. évi adócsomag javaslatainak bemutatását.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vagyonkezelő cég - kapcsoltság

Pölöskei Pálné

adószakértő

Családi adókedvezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Napidíjfizetés étkezési számla mellett

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink