457 találat a(z) tagi kölcsön cimkére

Tőketartalék csökkentése szja-vonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosa a saját tőke–jegyzett tőke arány javítása érdekében a tagi kölcsön tőketartalékba apportálásáról döntött. Ha azonban a későbbiekben a vállalkozás helyzete engedi, a tőketartalékot szeretné majd csökkenteni tőkekivonással az eredeti állapotra. A tőkekivonásnak lesz-e szja-, illetve eho-vonzata? Köszönöm szépen a segítségét!

Bt. negatív saját tőkével Kérdés

Tisztelt Szakértő! Évek óta nem működő, gazdasági tevékenységet nem végző betéti társaság negatív saját tőkével rendelkezik, van a cégben tagi kölcsön. – A bt. kötelezett-e a saját tőke rendezésére? Mit tud tenni a cégbíróság vagy a NAV, ha évek óta negatív a saját tőke? – A tagok követeléseikből emelnének tőkét a bt.-ben. A tagi kölcsön milyen módon válhat apportálhatóvá? Véleményünk szerint illetékkötelezettsége nem keletkezhet. – Később a tagok a bt.-t végelszámolni szeretnének. Ezt tagi hitellel nem tudják megtenni, azért a tagi hitelt meg kell szüntetni. A tagi kölcsön apportálásának számviteli elszámolásában kérem segítségét. Válaszát előre is köszönöm!

Tagi kölcsön rendezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cégbíróság kényszertörlési eljárást indított egy vállalkozással szemben, mert nem vette át az iratait. A vállalkozásban hátrasorolt kötelezettségek között nyilvántartott tagikölcsön-tartozása van. Hogyan tudná a tartozást rendezni, hogy a felszámolási eljárást elkerülhesse? Milyen adó- és illetékvonzata lenne? Köszönettel:

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Adott egy kft., ahol kamatmentes tagi kölcsönt nyújt az egyik 50 százalékos tulajdonos, aki egyben az ügyvezető is. Ezt be kell jelenti, mint kapcsolt vállalkozás? Ha visszafizetésre kerül a kölcsön, akkor pedig töröltetni kell a T201T-n a kapcsoltsági viszonyt?

Adhat-e cég tagja nem tagi kölcsönt a saját vállalkozásának? Cikk

Egy társaság tagja nyújthat-e másféle kölcsönt saját vállalkozásának, mint tagit? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Tag által nyújtott kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az alábbi lenne: egy társaság tagja nyújthat-e másféle kölcsönt saját társaságának, mint tagit? Arra gondolok, hogy ha a tag szeretné rövid avagy hosszú távon úgy segíteni a cégét, hogy meghatározott lejáratra kölcsönt ad kamat mellett, de nem szeretné, hogy tagi kölcsönnek tekintsék az általa nyújtott anyagi eszközt, hanem úgy kívánná, hogy az egyéb kölcsön legyen? Válaszát köszönöm.

Törzstőkeemelés, tagikölcsön-visszafizetés II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Előző kérdésemben lehet, hogy nem fogalmaztam pontosan. Kérdésem nem arra irányult, hogy a társaság törzstőkéjének terhére fizeti vissza a tagi kölcsönt a kft., hanem, hogy a törzstőkebefizetés által a társaság pénztára 1 millió forintról 3,5 millió forintra emelkedik. A tagoknak 2 millió forint tagi kölcsönük volt. Mivel a törzstőke tényleges befizetése után a pénztár egyenlege már "megengedi" a fent említett összegű tagi kölcsön visszafizetését, ezt megtehetik? Ön azt írta, hogy a társaság teljes fennállása alatt a törzstőkét rendelkezésre kell bocsártani. Ez azt jelenti, hogy a befizetett 3 millió forintból nem lehet költekezni? Azt valahol le kell kötni, és a működés alatt meg kell lennie a 3 millió forint pénzeszköznek? Én eddig úgy tudtam, hogy a törzstőkeként akár bankszámlára, akár pénztárba befizetett pénzt a társaság a saját működésére elköltheti.

Tagi kölcsön kft. tagjának halála esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben 60 százalékos tulajdonrésszel rendelkező magánszemély az elmúlt években jelentős tagi kölcsönt nyújtott a kft. számára. A magánszemély meghalt, az üzletrészét két gyermeke fogja örökölni. Ebben az esetben az üzletrész megöröklésével a betett tagi kölcsön is automatikusan öröklődik, vagyis a társaság visszafizetheti-e a kölcsönt a két örökösnek, mihelyt a kft. likviditása ezt lehetővé teszi? Kell-e valamilyen adókötelezettséggel számolni? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Törzstőkeemelés, tagikölcsön-visszafizetés Kérdés

Törvényileg lehetséges-e, hogy egy kft. törzstőkéjét megemeli 3000 ezer forintra, majd később (rövid határidőn belül) a befizetett törzstőkéből a pénztárból visszafizeti azt tagi kölcsön visszafizetése címen? Valamilyen jogi vagy adózási előírásba beleütközik az ügylet?

Tagi kölcsön cégeladás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: egy kft. három alapító tagja közül mindegyikük fizetett a cégbe annak működése során tagi kölcsönt. Az egyik tulajdonos kilép a cégből, üzletrészét szeretné átruházni a másik két tag valamelyikére (vagy mindkettejükre) névértéken. Viszont ahhoz ragaszkodna, hogy a neki járó tagi kölcsönt a későbbiek folyamán megkaphassa. Van jogi lehetőség arra, hogy a kilépést követően a tag még követelést támaszthasson a cég felé?

A veszteséget, tőkehiányt pótbefizetéssel is orvosolhatja Cikk

A vállalkozások finanszírozását sokszor a tulajdonos saját zsebből kénytelen megoldani. Bármelyik vállalkozás működése során, de már az alapításánál is előfordulhat, hogy a további működéshez tőkepótlásra van szükség. De hogyan oldható meg a finanszírozás?

Tagi kölcsön megtérítése végelszámoláskor: így fizethet tárgyi eszközökkel Cikk

Végelszámolás időszaka alatt csökkenthető-e a tagi kölcsön összege a társaság könyveiben kimutatott "nulla" értékű tárgyi eszközök átadásával? Az eszközöket a kölcsönt nyújtó részére adnák át a kötelezettség csökkentése céljából. Milyen összeggel csökkenthető a tagi kölcsön értéke, ha az átadott eszközök könyv szerinti értéke "nulla"? Milyen adókötelezettségek merülhetnek fel? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó-és járulékszakértőnk válaszolt.

Tagi kölcsönkövetelés értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély egy társaságban lévő üzletrészét eladja. Emellett a cégben bent lévő tagi kölcsönének az összegét is eladja, és külön engedményezési szerződésben engedményezi, a cégben már eddig is 50%-ban tulajdonos. A vételár 1 forint, a tagi kölcsön összege azonban több millió forint. A cégnek, valamint a magánszemélynek milyen adó-, járulék-, illetve egyéb kötelezettsége keletkezik az ügyletből? Válaszukat előre is megköszönve, üdvözlettel: Timi

Ingatlanértékesítési szerződés felbontásának következményei Kérdés

A társaság 2016. január 20-án értékesítette egyik ingatlanát egyik tulajdonosának. A vételárat a tag által nyújtott tagi hitel összegéből fedezi. A szerződést egyéb okok miatt (gazdaságossági megfontolások) felbontották 2016. máricus 07-én. Először az adásvételi szerződést, majd a felbontást a földhivatal bejegyezte. Igy a földhivatali bejegyzés alapján visszaállt az eredeti állapot. Kérdésem, hogy ebben az esetben hogyan kell a számlát kibocsátani, hogyan történik ennek a könyvelése – kell-e könyvelni, hiszen az eredeti állapot áll helyre? Mi a számlán a teljesítés időpontja, a számla kelte, s milyen könyvelési feladatok vannak? Az ingatlan eladási ára bruttó 60 millió forint volt. Mivel a cég magánszemélynek értékesítette, és az ingatlaneladásnál az áfa hatálya alá bejelentkezett, áfás volt az adásvételi szerződés. Válaszukat előre is megköszönve. Tisztelettel: Péter Zsuzsanna

Végelszámolás Kérdés

Végelszámolás időszaka alatt tagi kölcsön nyújtható-e (bankköltségek, illetékek stb. megfizetéséhez)? Köszönettel: Szabó-Szűcs Csilla

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Előleg áfarendezése

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink