9 találat a(z) szolgálati idő elismerése cimkére

Szolgálati idő elismertetése Kérdés

Szolgálati idő nyugdíjhoz Kérdés

A Vendéglátóipari Főiskolán 1983-1986 közötti tanulmányaim idején kötelező gyakorlati időket kellett eltölteni. Ezek minden évben 1 hónap nyári gyakorlatot jelentettek. A Nyugdíjintézet szerint ezek nem számítanak bele a szolgálati időbe a 40 év szolgálati idő számításakor. Valóban így van?

Nők 40 nyugdíj: így szúrnak ki egyes munkáltatók a dolgozókkal Cikk

Hogyan lehet figyelembe venni a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati idő számításánál azt az időszakot, amelyre a munkáltató nem fizette be a dolgozója után a társadalombiztosítási járulékokat, illetve a szochót? – kérdezték olvasóink. Winkler Róbert nyugdíjszakértőnk válaszolt. A cikkünkben bemutatott két eset hasonlít egymásra, mégis különböző.

Nyugdíjlehetőség (nők 40 év) Kérdés

Feleségem 1954. márciusában született. A hivatalosan megállapított szolgálati ideje 39,5 év, amelybe az egyetemet (nappali) is beszámították. 2012. májusa óta munkanélküli. Nekünk úgy tűnik, hogy "a nők 40 évvel nyugdíjba mehetnek függetlenül az életkoruktól" lehetőség az ő számára nem nyitott, mivel ebbe a 40 év jogosultsági időbe csak a keresőtevékenység és a gyes/gyed számít be. Jól értjük? Az idén januártól érvényes módosítások ezen nem változtattak? Összefoglalva: 1954. márciusában született nő, aki nappali tagozaton végzett az egyetemen, és ezzel együtt 39,5 év szolgálati ideje van, igénybe vehet-e bármilyen kedvezményes nyugdíjba meneteli lehetőséget?

2011-ben nyugdíjba mehettem volna? Kérdés

1952. 09. 07-én születtem. 2011. 12. 31-éig 40 év és 215 nap szolgálati idővel rendelkeztem. Beadtam a Nyufi (nyugdíjfolyósító igazgatóság - a szerk.) felé, hogy mindegy, milyen módon, de nyugdíjba szeretnék menni. A Nyufi, sajnos HIBÁSAN, csak 36 év szolgálati időt ismert el, így elutasítottak. Fellebbeztem, és azóta sem született érdemben számomra kedvező döntés. Hangsúlyozom, hogy a nyugdíj iránti kérelmemet 2011 októberében adtam be. Egyszerű a kérdésem, mit tehetek, hogy nyugdíjas legyek, mert jelenleg regisztrált munkanélküli vagyok a 3 diplomám dacára? Válaszukat köszönöm. Üdvözlettel: Hazai Gábor

Szolgálati idő – nők 40 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szüleim tsz-tagsága miatt kicsi koromtól folyamatosan dolgoztam, minden iskolai szünetet mezőgazdasági munkával töltöttem, munkakörömből adódóan folyamatosan képeznem kellett és kell magam, még 59 évesen is. Szüleim részére a 60-as években meghatározott területet családi művelésre mértek ki, a termelőszövetkezettel pedig tanulmányi szerződést kötöttem, ösztöndíjat fizetett számomra nappali tagozaton végzett főiskolai tanulmányaim alatt, sőt tanúkkal igazoltan dolgoztam náluk 5 hónapot, amit a nyugdíjfolyósító nem fogad el, mivel nem fizettek utánam járulékot. A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság tájékoztatása szerint kb. 20 évvel ezelőtt jeleznem kellett volna a gyermekként végzett munkát, ennek hiányában ma már nem vehető figyelembe. Sajnos 37 éves koromban nem gondoltam, hogy a nyugdíjba vonuláshoz a gyermekmunka igazolására is szükségem lesz, bíztam benne, hogy maximum 55 éves koromig dolgozom, addig pedig a szükséges szolgálati időt teljesíteni tudom. A néhány ezer korombeli, nappali tagozaton tanult nővel szemben diszkriminatívnak tűnik a jogszabály, az emberi méltósághoz való jog, az azonos bánásmód elve vajon mennyire érvényesül esetünkben? A korunkbeli nők már nyugdíjban vannak, csodálkozva tekintenek ránk, miért vagyunk még itt, közben pedig egyre több feladat hárul ránk, és gyorsaságban is fel kell vennünk a versenyt a fiatalokkal. Ezen túl néhány éve gyermekkortól fennálló figyelemzavarral diagnosztizáltak, orvosom szerint azonban nincs értelme a munkaképességem felülvizsgálatát kérni annak ellenére, hogy az állandó stressz az egészségállapotomat is megviselte. Szeretném megkérdezni, hogy az előzőek alapján felmerülhet-e a méltányosság lehetősége, illetve mit tehetek még, hogy végre átadhassam a helyem egy fiatalnak, aki örömmel dolgozna, de még munkatapasztalat-szerzésre sincs lehetősége? Válaszát köszönöm.

Nyugdíjügy, ami tízezreket érint: mit tehet, ha kevés a szolgálati ideje? Cikk

Gyakran szembesülnek a nyugdíjat igénylő személyek azzal, hogy nem rendelkeznek a nyugdíjba vonuláshoz elegendő szolgálati idővel. Cikkünkben bemutatjuk, mit tehetnek ilyen esetekben.

Nyugdíjjogok Magyarország és Japán között Cikk

Nyugdíj szempontjából kölcsönösen beszámíthatná Magyarország és Japán a másik országban szerzett szolgálati időket, ha mindkét állam parlamentje elfogadja az erről szóló - a magyar kormány által az Országgyűlésnek pénteken benyújtott - egyezményt.

Mi szerepel a nyugdíjbiztosító nyilvántartásában? Szakértői Kommentár

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) módosítása következtében 2013. január 1-jétől megszűnt a szolgálati idő elismerési kérelem intézménye. Ennek következtében a megszokott formában már nem igényelhető nyugellátásra – ideértve a nők kedvezményes öregségi nyugdíját is – jogosító szolgálati idő korkedvezményre, egyéb kedvezményre jogosító idők hatósági határozatban történő megállapítása. Az ugyanezen időponttól bevezetett új eljárás keretében azonban a fővárosi és megyei kormányhivatalok nyugdíjbiztosítási igazgatóságai a jogszabályban meghatározott ütemezés szerint minden ügyfél számára adategyeztetési eljárást indítanak.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink